Spor eğitmenlerinin antrenman sonrası tercih ettiği besinler

Antrenörler ve koçlar bütün kariyerlerini kendilerini yenileyerek ve almaları gereken besinleri test ederek geçirirler. Ne yazık ki, hiçbirimiz ünlü hocalardan sağlıklı beslenme hakkında özel ders alacak kadar zengin veya ünlü değiliz. Bu yüzden sizin için Amerika'nın en başta gelen uzmanlarına ne yediklerini ve nedenini sorduk. Sürpriz cevaplara hazır olun!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

Antrenman sonrası yiyeceğiniz atıştırmalıklar sadece yemek yemek için değildir. Bir yandan kaslarınızı korumak için yeterli besin almanız gerekirken, diğer yandan da pedal basarken yaktığınız kalorinin iki katı olan protein shake'i almak istemezsiniz. Bu noktada dengeyi tutturmak zordur ve bir çoklarımız deneme yanılma yöntemiyle en doğru sonuca ulaşır.

Alfonso Moretti

Alfonso Moretti, güneşin doğuşundan itibaren spora gitmek ve ağırlıkları kaldırmak için hazır. Sabah erken saatte yapılan antrenmanlar onun ve müşterilerinin en sevdiği antrenmanlar oluyor; ancak bu süreç mide için zor olabiliyor. Alfonso Moretti bunun için eğer antrenmandan 1 saat kadar önce uyandıysanız, size aç karna yapmanızı ve kan şekerinizi yükseltmeniz için bir parça meyve yemenizi öneriyor. Antrenmandan önce fazla yemek yerseniz bu hem midenizi bulandırabilir hem de sizi yavaşlatır. Eğer sabah erken antrenmanlarına yeni başladıysanız vücudunuz, zamanla bu süreç için kalori yakarak enerji sağlamayı öğrenmeye ihtiyaç duyacak. Eğer mide bulantısı sizi yavaşlatıyorsa, Alfonso sulandırılmış sporcu içeceğini antrenmanda 20 dakika boyunca içerek kan şekeri seviyenizi stabil hale getirmenizi öneriyor.

Erica Giovinazzo

Cross Fit, çok yoğun antrenman tarzıyla beraber güce ve aerobik fitnessa dayanan bir olarak biliniyor. (ve diz hizasındaki çoraplarıyla). Zorlu ve bol terlemeli bir antrenman sonrası Erica Giovinazzo alacağı besinlerin enerjisini tazeleyeceğinden ve kaslarına katkıda bulunacağından emin olmak istiyor ve ekliyor: ‘içerisinde meyve karışımı olan protein shake'im var; çünkü zorlu geçen antrenman sonrası vücudumuz tüm glikojen deposunu kullanıyor ve yenilemek için hem kasların absorbe edeceği karbonhidrata, hem de kasların bozulmasını engellemek için proteine ihtiyacımız var. Ayrıca sıvı içeceklerde besinlerin emilimi hızlı oluyor.' Sindirim ve vücuttaki emilimi zor olduğu için yağlı atıştırmalıklardan uzak durmaya çalışan Erica, tedbirli davranıyor. Ayrıca o kadar çalışmanın üzerine kim göbeğini şişirmek ister ki? Erica sağlıklı atıştırmalık ürünleri satan Stronger Faster, Heathier (SFH)'ın Vanilyalı Saf Protein Tozuna çok güveniyor ve ekliyor: ‘Bu ürün en iyisi! Çayırda beslenmiş peynir altı suyu proteinini şeker otu ile tatlandırıyorum. Erica'nın tarifini hazırlamak için; fincana bir kaşık şekersiz badem sütünü boşaltın ve üzerine yarım fincan donmuş yaban mersinini ve püre balkabağını ekleyin, onun üzerine de yarım çay kaşığı tarçın ilave ederek karışımı hazırlayın.

Matt Frazier

Egzersiz yaptığınız zaman kaslarınız glikojen (bir şeker türü) yakmaya başlar. Bu yüzden harcadığınız enerjiyi yerine koymalısınız, aksi takdirde günün geri kalanında çok yorgun olabilirsiniz. Matt, kendinizi şımartmak için bu durumun mükemmel bir zaman olduğunu düşünüyor ve ekliyor: “Uzun antrenmanlardan hemen sonra veya antrenman bittiğinde birkaç dakika içinde kaybettiğim şekerleri yerine koymayı seviyorum. Genellikle bunu meyve suyu, yarım karpuz veya birkaç muz yiyerek yapıyorum. İsterseniz sadece beyaz ekmek veya pilav gibi karbonhidratlar da tüketebilirsiniz, ancak bu tahılları tüketmek için doğru zaman olmayabilir.”

Nia Shanks

Via Shanks, özellikle dışarıda antrenman yaptığında antrenman sonrası yemeğini mevsimlere göre belirlemeyi tercih ediyor. Bu zamanlarda ev yapımı acı sosla pişirilmiş fasulye ve hindi tüketiyor. Nia, bu yemeği “antrenman sonrası mükemmel bir seçenek” olarak nitelendiriyor çünkü doyurucu, acı ve lezzetli karbonhidratlarla ve proteinle dolu olduğunu söylüyor. Ayrıca, acı sosla pişirilmiş fasulye ve hindi yemeğinin herkesin aklına gelmeyebileceğini ancak Nia'nın bakış açısına göre harika bir seçenek olduğunu vurguluyor. İçerisinde protein kaynağı olarak da bizon eti bulunuyor.

Dolvett Quince

Amerika'daki popüler TV programlarında insanlara hedeflerine ulaşmalarında yardımcı olurken Dolvett Quince'i görebilirsiniz; ancak kendi antrenmanlarıyla ilgili olarak neye güvendiğini merak ediyor musunuz? Blender'ın yanında olduğunda protein tozuyla taze meyve ve sebzelerin karışımıyla beslendiğini gösteriyor. Yemek konusunda uzman olduğunu gösteriyor ve ekliyor: “Progenex protein tozu ve avuç dolusu meyve ile lahana veya ıspanaktan oluşan büyük bir protein shake benim tercihim.”

Brian Gallagher

Protein shake'ler, bütün spor salonlarında en az dumbell (halter) kadar yaygın ve bunun için iyi bir neden var: Kaslarımızın ve vücut geliştirmenin protein gerektirdiğini öğretiyorlar. Ancak, Brian Gallagher, protein tozlarına aşırı düşkün olmamamız gerektiğini düşünüyor. Bir dönem protein tozlarına düşkün olan Gallagher, bir gün protein tozunun bitmesinin çok önemli olmadığına kendini ikna etti ve şunları söyledi: “Antrenmanımı bitirdim ve 90 dakika boyunca hala yemeğimi bitirmemiştim; ancak yine de yavaş iyileşme, performans düşüklüğü ve düşük dayanıklılıkla harika hissettim ve protein tozunu kullanmayı bıraktım. Onun yerine antrenmandan sonra salata veya yumurta gibi temiz ve sağlıklı şeyler tüketiyorum. Protein tozunu mideye indirmediğimde kendimi daha iyi hissediyorum ve az işlenmiş yiyecekleri tercih ediyorum. Bu şekilde sonrası için endişelenmeyi de bıraktım.” Zorlu bir antrenmanın ardından çikolatalı sütü çok seven Brian Gallagher, bunu antrenman sonrası ödül olarak görüyor ama aşırıya kaçmadan ölçülü tüketiyor.

Lori-Ann Marchese

Game of Crowns'un güzel aktristi, eski güzellik yarışması şampiyonu ve spor salonu sahibi Lori Ann Marchese, vücuduna şekil vermek için birçok şey yapmış. Lori'ye göre bu, özellikle zorlu antrenmanların ardından kasların beslenmesi ve dallı zincirli aminoasitlerin kullanımıyla ilgilidir. Protein shake'ine birkaç kaşık dallı zincirli aminoasit ekliyor. Bu teknik size karmaşık gelebilir, ancak diyetteyken bile kaslarınızı korumanıza yardımcı olur.

Lori bu konuda şunları söylüyor: “Antrenman sonrası yaklaşık bir saat içinde vücuda tekrar yakıt koymak gerekiyor ve bu yakıt protein ve amino asit içermelidir ki kaslar yenilensin.” Bu karışım, kas gelişimine katkıda bulunarak daha fit bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Ayrıca, daha fazla kas yapmak daha çok yağ yakmanıza yardımcı olur.

Adam Gilbert

Karbonhidratlardan korkmayın! salonlarında karbonhidratları kesmenin çok popüler olduğu bir görüş olmasına rağmen, Adam karbonhidrat tüketmenin antrenman gelişimine ve sonrasında iyileşme sürecine katkıda bulunduğuna inanıyor ve karbonhidratın sizi “Michelin Adam” gibi şişkin yapmayacağını söylüyor. Adam'in antrenman öncesi yemeği fıstık ezmesi ve tarçın eklenmiş pilavlı kekten oluşuyor. Adam yemeği için şunları söylüyor: “Pilavlı kek, karbonhidrat açısından güzel bir kaynak ve bana antrenman için enerji sağlıyor. Fıstık ezmesi protein açısından zengin ve tarçın sadece tat vermiyor, aynı zamanda kan şekerini dengelediği de kanıtlanmıştır.” Antrenman sonrası ise ızgara brüksel lahanası ve tatlı patatesle daha doyurucu bir öğün yiyerek protein, sağlıklı karbonhidrat ve besinlerin mükemmel bir dengesine başvuruyor.

Jessie Pavelka

Loser eğitmeni ve “Obese: A Year to Save My Life” TV programı sunucusu Jessie Pavelka, “Antrenman sonrası yemekleri oldukça önemlidir. Kaslarınız bozulabilir ve vücudunuz yenilenmek ve tazelenmek için glikoz atabilir” diyor. Jessie'nin kendi sağlığına önem verdiği zamanlarda, protein smoothie'sine egzotik malzemeler ekleyerek kendine özgü bir karışım hazırlıyor. En sevdiği smoothie için şunları yapıyor: kan şekeri dengesi için tarçın ekliyor, makro besinler ve doğal antibiyotik olan saf bal ekliyor ve enerji verdiği söylenen geleneksel Güney Amerika maca tozunu ekliyor. (Maca'nın aynı zamanda doğal viagra olduğu da söyleniyor.)

Peki Jessie'nin bu “garip” karışımı nasıl yapılıyor? Bir fincan kabuksuz meyve, bir avuç lahana ve bir kaşık en sevdiğiniz protein tozu ile karıştırılıyor. Bir yemek kaşığı maca ve saf bal ekleniyor ve üzerine tarçın serpiliyor. Belki size garip gelebilir ama tadı oldukça lezzetli!

Adam Bornstein

Adam Bornstein diğer spor eğitmenleri gibi proteini çok seviyor; ancak protein shake kullanmadığı bazı zamanlarda, antrenman sonrası en sevdiği yemeğin tavuklu pilav olduğunu söylüyor. İçerisinde ızgara tavuk, beyaz pirinç, biber, soğan, ince doğranmış lahana gibi ızgara sebzeler bulunuyor. Ayrıca üstüne sriracha sosu ekliyor. Bazı zamanlarda en son olarak bal da serpiyor.

Bornstein bu karışımı tam bir öğün olarak gördüğünü ve fabrikasyon protein shake'lerinin yerine tercih ettiğini belirtiyor.

Kira Stokes

Kira, diğer birçok eğitmen gibi antrenmandan sonra protein shake kullanıyor; ancak onun protein tozu kenevir ve esmer pirinç tozundan oluşuyor. Aslında bu seçenek, veganlar için ve peynir altı suyu tozu ve soya proteini sindirmekte zorlananlar için mükemmel bir tercih olarak görülüyor. Kulağa garip gelebilir, ama Kira bu karışımın en az protein tozu kadar lezzetli olduğunu söylüyor, ancak sadece shake içip bırakmamak gerektiğini vurguluyor!

Kira, protein shake'in sadece bir atıştırmalık olarak görülmemesi gerektiğini altını çiziyor ve gerçek bir öğünün nasıl olması gerektiğini açıklıyor: Antrenmandan yaklaşık bir saat sonra, protein ve sebzelerden oluşan başka bir atıştırmalık yediğini belirtiyor. Büyük porsiyonlar yerine sürekli olarak atıştırmalıklar yediğini ve vücudunun sürekli olarak beslenmesi gerektiğini söylüyor. Koşmaya devam etmek için makinenin sürekli olarak beslenmesi gerektiğini vurguluyor.

 

Spor eğitmenlerinin antrenman sonrası tercih ettiği besinler