Yapay zeka, evrim sorusuna cevap buldu: 150 yıllık tartışma sona erdi mi?

Kuşların ve kelebeklerin renk ve desen çeşitliliğine dair yıllardır süren tartışmalar sonunda yapay zeka tarafından cevaplandı. Ünlü biyolog Charles Darwin ile doğa bilimci Alfred Russel Wallace arasında da anlaşmazlığa yol açan evrim sorunu, 150 yıl sonra çözüldü.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

teorisinin kurucularının, kuş ve kelebeklerin renk ve desenlerindeki çeşitliliğin sebebine dair farklı görüşleri vardı. 1800'lerde, başlayan bu çatışma bilim dünyasını da ikiye böldü.
Ünlü biyolog ve doğa bilimcisi Charles Darwin, kelebeklerin renk ve desenlerinde görülen çeşitliliğin cinsel seçilimden kaynaklandığını savunuyor, dişilerin, erkeklerin görüntüsüne göre eş seçtiği için erkeklerdeki çeşitliliğin daha fazla olduğunu söylüyordu.
Çağdaş rakibi doğa bilimci, coğrafyacı Alfred  Russel  Wallace ise aynı fikirde değildi ve daha geniş kapsamlı doğal seçilimin de önemli bir rol oynadığını öngörüyordu.

Evrimin temel mekanizmalarından olan doğal seçilim, canlıların farklılıklarından dolayı ortama daha iyi uyum sağlayıp hayatta kalması ya da sağlayamayıp yok olması anlamına geliyor.Independent Türkçe'de yer alan habere göre; Pazartesi günü hakemli bir dergide yayımlanan çalışma ile 19. yüzyılda başlayan tartışmalar çözüme kavuşturuldu.

Çalışma kapsamında kuşkanatlı kelebeklerin pek çok türüne ait en az 16 bin görüntü incelendi. Bu kelebekler, çarpıcı görüntülerinin yanı sıra erkek ve dişiler arasında belirgin farklılıklar olmasından dolayı tercih edildi.

Yapay zeka, evrim sorusuna cevap buldu: 150 yıllık tartışma sona erdi mi?