Cumhurbaşkanı Erdoğan, nisan ayı bitmeden Irak’ı ziyaret edecek

Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın nisan ayı bitmeden Irak'a bir ziyaret gerçekleştireceğini söyledi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın nisan ayı bitmeden Irak'ı ziyaret edeceğini aktaran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, konuşmasında ;

Planlama ve hazırlıklara göre ziyaret (Cumhurbaşkanı Erdoğan) nisan ayı bitmeden olacak. Cumhurbaşkanımızın en son Başbakan iken 2012 ziyaretinde ben buradaydım. Arada çok devlet ziyareti niteliğinde olmayan Ankara'da Başbakanlarla (Iraklı) görüşmeler oldu. Bu ziyaretin de (Cumhurbaşkanı Erdoğan) artık zamanı geldi ve nisan bitmeden de olacak inşallah.” ifadelerini kullandı.

12 YIL ARADAN SONRA IRAK ‘A GİDECEK

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2012 yılında Irak'a yaptığı ziyaretten 12 yıl sonra ilk kez resmi temaslarda bulunmak üzere Bağdat'a gidiyor. Dışişleri Bakan Yardımcısı Yıldız, “Bu ziyaretin artık zamanı geldi ve nisan bitmeden de olacak” dedi

“TÜRKİYE VE IRAK ÜZERİNDEN YAPILCAK  KALKINMA YOLU İHTİYACI KARŞILAYACAK”

Projesi'nin önemini vurgulayan Yıldız, “Koridorlar ve kalkınma yolları bunlar dönemin bağlantı araçları ve kalkınmanın temel unsurları. Bunları Avrupa'da ve özellikle bize yakın Balkan bölgesinde görüyoruz. Bunlar hem bağlantı sağlıyor hem ekonomiye canlılık getiriyor hem de ülkeler arasında güven sağlıyor. Türkiye ve Irak üzerinden yapılacak Kalkınma Yolu büyük bir ihtiyacı karşılayacak. Türkiye büyük bir ekonomidir ve Avrupa'ya komşudur. Irak da büyük bir ekonomiydi inşallah gene de öyle olacak. İki ülke de çok istekli ve yapıldığı takdirde maliyetiyle karşılaştırılmayacak kadar fayda getireceğini düşünüyoruz” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, nisan ayı bitmeden Irak’ı ziyaret edecek