Kira artış oranı ne kadar oldu? 2024 Nisan ayı kira zammı ne kadar, kaç TL?

Nisan ayı kira artış oranı, mart ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte belli oldu. Yurttaşlar enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte kira artış oranlarını merak etti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan mart ayı enflasyonuyla birlikte, kira artışlarını etkileyen 12 aylık  TÜFE rakamları da netleşti. Peki, nisan ayı kira artış oranı ne kadar oldu? Kira zammı ne kadar, kaç TL?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun () verilerinin açıklanmasıyla birlikte nisan ayı kira oranları kiracıların merak konusu oldu. normal şartlarda TÜFE'nin 12 aylık ortalaması baz alınarak belirlenecekti fakat hükümet tarafından getirilen kira zammı sınırlamasının sürmesi nedeniyle, nisan ayında yapılacak artış oranı da yüzde 25 oranında sınırlı kaldı . Peki, nisan ayı kira zammı ne kadar, kaç TL?

NİSAN AYI KİRA ARTIŞ ORANI NE KADAR?

Normal şartlarda TÜFE verilerine göre hesaplanan kira artış oranları, hükümet tarafından getirilen uygulama sonrasında yüzde 25'le sınırlandırılmıştı.

Buna göre; 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2024 tarihleri arasında yenilenen sözleşmelerde, kiracıya yüzde 25'in üzerinde zam yapılamayacak.

Yüzde 25'lik zam sınırı sadece konut için geçerli olacak. İşyeri kiraları için böyle bir sınır bulunmuyor.

İŞYERLERİNDE KİRA SINIRLAMASI

İşyerlerine yapılacak kira zammı oranında ise sınırlama bulunmuyor. Nisan ayı kira artış oranı yüzde 57,50 olarak belirlendi. Böylece kira kontrat süresi nisan ayında dolan işletme sahipleri kiralarında tavan zammı yüzde 57,50 olarak uygulayacak.

Kira artış oranı ne kadar oldu? 2024 Nisan ayı kira zammı ne kadar, kaç TL?