Z kuşağı borç batağında: Daha az kazanıyorlar, daha fazla borçlanıyorlar!

Araştırmalar, Z kuşağının mali durumunun Y kuşağına kıyasla daha kötü olduğunu ortaya koyuyor. Daha düşük gelirlerle boğuşan gençler, borç yükü altında eziliyor.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

ABD merkezli TransUnion şirketi tarafından yapılan araştırmalar, Z kuşağının mali açıdan Y kuşağının aynı yaşlarına göre daha zor durumda olduğunu gösterdi. Araştırmada, 22-24 yaş aralığındaki Z kuşağının harcamaları, 10 yıl önce aynı yaş aralığındaki ile kıyaslandı.

Fashion portrait of young businessman handsome model man dressed in elegant brown suit with accessories

Geçen yıl 22-24 yaş aralığındaki gençler ortalama 45 bin dolar kazanırken, 10 yıl önce Y kuşağının aynı yaşlarda ortalama 51 bin dolar kazandığı tespit edildi.

, Z kuşağının, 10 yıl önce 22-24 yaş aralığındaki Y kuşağına kıyasla ekonomi konusunda daha stresli olduğunu da ortaya koydu. Ekonomik durumları hakkında ne kadar güvende veya stresli hissettikleri sorulduğunda, katılımcılarının yüzde 14'ü “aşırı stresli” olduklarını söylerken, bu oran 10 yıl önce Y kuşağı için yüzde 8'di. Ayrıca 10 yıl önce ekonomik açıdan “rahat” olduğunu belirten Y kuşağı genç oranı yüzde 13 iken, bugün gençlerin yalnızca yüzde 8'i kendini güvende hissediyor.

Z kuşağı borç batağında: Daha az kazanıyorlar, daha fazla borçlanıyorlar!