Yüz şeklinize göre güneş gözlüğü rehberi

Yüzde ön plana çıkan alın ve çene hattı gibi belirgin bölgeler gözlük seçimini için birer rehberdir. Tanımlanmış yüz şekillerindeki alın ve çene yapıları rehberliğinde; kendi yüz hatlarınıza uygun güneş gözlüğünü bulmak için dikkatli bir inceleme yeterli. En basit ve pratik değerlendirme için çene çizginizin kavisine dikkat edin; daha mı yuvarlak, yoksa kare mi? Ayrıntılar yazının devamında!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

Stilinizi bir adım öne çıkaracak seçimleri için yüz şeklinizi tanıyarak en uygun gözlük modellerini keşfedin.

İyi bir güneş gözlüğü, gözleri güneşin zararlı ışınlarından koruyup parlamayı engellemekten daha fazla etkiye sahiptir. Güneş gözlükleri stilin tamamlayıcı aksesuarı olarak son dokunuşu yapar fakat daha da önemlisi; giydiğiniz hiçbir kıyafet bu aksesuar kadar yüzünüzde dönüştürücü etkiye sahip değildir. Ancak dikkat! Bu dönüşümü yanlış seçimlerle dezavantaja dönüştürmemek için yüz şeklinize uygun seçimler yapmalısınız. Böylelikle stilinizde ve görünümünüzde avantajlı duruma geçip harikalar yaratabilirsiniz.

Kare Yüz Şekline Uygun Güneş Gözlükleri

Kare şekilli bir yüzde; elmacık kemikleri, alın ve çene eşit genişlikleriyle daha kalın ve açısal çizgilere sahiptir. Bu yüz şeklinde alından çeneye kadar inen düz bir çizgi ön plandadır. Yüzün uzunluğu ve genişliği ile orantılı yuvarlak ve oval şekilli çerçeveler, kare şekle sahip yüzdeki sert açıları yumuşatma etkisine sahiptir. Geniş ve kavisli tasarımlar kare şekilli yüzdeki keskin hatları yumuşatıp elmacık kemikleri ile bir denge oluşturur. Ayrıca renkli çerçeveler de dikkatleri yüzün düz hatlarından uzaklaştırır. Daha cesur bir ifade için ise Cat-Eye tasarımları deneyebilirsiniz. Bu modellerdeki güneş gözlükleri elmas şekle sahip yüzler için de son derece uygun.

Yuvarlak Yüz Şekline Uygun Güneş Gözlükleri

Yuvarlak şekilli bir yüzde; elmacık kemikleri daha geniştir ve alın ile çene eşit genişlikte daha yumuşak açılara sahiptir. Bu yüz şeklinde yanakların dolu olması ve çenenin çok hafif bir açıyla yuvarlanması ön plandadır. Çene bölgesiyle diğer yüz şekillerinden rahatlıkla ayırt edilebilir. Yuvarlak yüz şekline sahip olan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli şey, yüzlerine açı ekleyecek çerçeveleri tercih etmeleridir. Kare ve dikdörtgen güneş gözlüklerinin güçlü çizgileri yuvarlak yüz şeklini daha uzun ve ince gösterirken, açısal ve geometrik çerçeveler daha keskin ve belirgin çizgiler ekleyerek yüzde denge oluşturur. Eğer dolgun yapılı ve kıvrımlı yanaklara sahipseniz odak noktasını aynı anda hem bu bölgeye hem de gözlere çekebileceğiniz Cat-Eye veya D çerçeve gözlükleri tercih edebilirsiniz.

Kalp Yüz Şekline Uygun Güneş Gözlükleri

Kalp şeklindeki yüzlerde; en geniş bölge alındır ve yüz hatları çeneye doğru hafifçe daralır. En geniş bölgeyi kaş hattının oluşturması ve elmacık kemiklerinin çeneye doğru daralması ön plandadır. Bu uzun veya yuvarlak olabilir ve yüzde tatlı, neşeli bir ifade yaratır. Tüm yüz şekilleri arasında en “çok yönlü” olarak değerlendirilen bu yüz şeklinin özelliklerini dengelemek için kanatlı çerçeveler idealdir. Alnınız genişse, dikkati aşağı bölgeye çekerek yüzün alt kısmını vurgulayan çerçeveler tercih edebilirsiniz. Sivri bir çeneye sahipseniz oval çerçeveler dikkati göze çekerek harikalar yaratır. Ayrıca açık renkli çerçeveler veya çerçevesiz gözlükler ile Aviator ve D-Frame güneş gözlükleri de bu yüz şekline sahip olan kişiler için risksiz seçimlerdir.

Oval Yüz Şekline Uygun Güneş Gözlükleri

Oval yüz şeklindeki yüzlerde en geniş bölge elmacık kemikleridir ve yüz şekli alın ve çeneye doğru daralması ön plandadır. Ayrıca en evrensel yüz şekli olarak değerlendirilir. Tüm yüz şekilleri arasında çoğu gözlük modeliyle, özellikle son trendlerle, en fazla uyum sağlayan Oval Yüz şekli. Ancak bu yine de her modelin size uygun olduğu anlamına gelmiyor.

Oval yüz şekline sahip olanların ideal gözlük seçiminde yüzün güçlü noktalarını vurgulayan ve zayıf noktalarını dengeleyen çerçeveler tercih etmek, yüzün doğal dengesini vurgulayarak yumuşak hatlarına açı ekleyebilmek için son derece önemlidir. Yüzün geniş kısmı olan göz bölgesi kadar geniş bir çerçeveye sahip olan kare, dikdörtgen ve geometrik şekilli güneş gözlükleri oval yüz şekli için son derece ideal. Daha cesur bir görünüm elde etmek istiyorsanız duruşunuza ifade katacak vahşi bir Cat-Eye gözlük veya ciddi bir havaya bürünmenizi sağlayacak Aviator modelleri tercih edebilirsiniz. Fakat klasikten yanaysanız, D-Frame gözlükler de son derece iyi bir seçim olacaktır.

Yüz şeklinize göre güneş gözlüğü rehberi