Yaren Leylek bu sene de Adem Amca’ya kavuştu

Bursa’nın Karacabey ilçesinde yaşayan balıkçı Adem Yılmaz ile kurduğu dostluk hikayesiyle milyonların gönlüne taht kuran Yaren Leylek 13. yılda da göçten geldi. Yaren Leylek'in geçen senelere nazaran bu sene daha erken gelmesi dikkat çekti.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

13 yıldır her bahar göçten geldiğinde Eskikaraağaç Leylek Köyündeki yuvasına yerleşen , yaz boyunca dostu ile yeniden göle açılacak.

Yaren Leylek geçen yıl Adem Amca ile 17 Mart'ta buluşmuştu. Bu yıl ise erken göç ederek, 29 Şubat itibariyle Adem Amca'nın kayığına konan Yaren, 13. kez onu bekleyenlerle buluşmuş oldu.

Öte yandan, Türkiye'yi Avrupa Leylek Köyleri Birliği'nde temsil eden tek köy olan 'nın Karacabey ilçesine bağlı Eskikaraağaç Leylek Köyü, her yıl göç döneminde on binlerce leyleğin geçtiği bir göç rotası üzerinde. Köy, aynı zamanda yerleşik leyleklere de ev sahipliği yapıyor.

Bundan 13 yıl önce, Uluabat Gölü'nde balık tutarken kayığına konan Yaren Leylek ile dostluğu başlayan Adem Yılmaz'ın tanık olduğu bu hikaye, fotoğraflanmasıyla birlikte uluslararası bir üne de kavuşmuştu.

13 yıllık dostluk: Yaren Leylek bu sene de Adem Amca'ya kavuştu - 5

Hikâye, Yunanistan'da gölge oyunu olarak oynatılırken Avusturya ve Almanya'da ders kitaplarına konu oldu. 2019 yılında Burak Doğansoysal'ın filme aldığı ve Karacabey Belediyesi'nin katkılarıyla hazırlanan ‘Yaren' adlı belgesel ise Prag Film Ödülleri'nden en iyi belgesel ünvanlıyla dönmüştü.

Geçtiğimiz yıl ise Karacabey Belediyesi, Balıkçı Adem ve Yaren Leylek'in heykelini yaptırarak, hikayenin köy meydanında ölümsüzleşmesini sağlamıştı.

13 yıllık dostluk: Yaren Leylek bu sene de Adem Amca'ya kavuştu - 6

Yaren Leylek bu sene de Adem Amca’ya kavuştu