Ünlü yazar Paul Auster hayatını kaybetti

'New York Üçlemesi'nin de aralarında bulunduğu 34 kitabın yazarı Paul Auster 77 yaşında hayatını kaybetti. Auster, bir süredir Akciğer kanseriyle mücadele ediyordu.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

akciğer kanseri nedeniyle tedavi görüyordu. Salı akşamı Brooklyn'deki evinde yaşamını yitiren Auster'in ölümü, arkadaşı Jacki Lyden tarafından doğrulandı.

Auster'a konulan kanser teşhisi ilk olarak geçen yıl eşi ve yazar arkadaşı Siri Hustvedt tarafından duyurulmuştu.

1980'lerde kara romanı postmodern bir şekilde yeniden canlandırmasıyla ün kazanan romancı, kendi kuşağının en önemli yazarlarından biri olmayı başardı.

Auster'in diğer önemli eserleri arasında “Moon Palace”, “The Book of Illusions” ve “The Brooklyn Follies” bulunuyor.

1947'de Newark'ta doğan Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Auster'in 2017 tarihli romanı “4321” Man Booker Ödülü için kısa listeye kalmıştı.

Kariyeri 1982'de, babasıyla olan mesafeli ilişkisine dair olan “Yalnızlığın İcadı” adlı anı kitabıyla yükselişe geçti.

The New York Times gazetesine göre ilk romanı “City of Glass” 1985 yılında Kaliforniya'da küçük bir yayınevi tarafından basılmadan önce 17 yayınevi tarafından reddedildi.

Kitap, daha sonra tek bir ciltte toplanan üç romandan oluşan en ünlü eseri “New York Üçlemesi ”nin ilk bölümü oldu.

ERDOĞAN İLE POLEMİK YAŞAMIŞTI

Paul Auster, 2012 yılında Türkiye hükümetini “onlarca gazeteciyi hapsetmekle” eleştirmiş ve Türkiye'yi bu yüzden ziyaret etmeyeceğini söylemesi o dönem Başbakan olan Erdoğan'ın tepkisini çekmişti.

Erdoğan, “Gelsen ne olur gelmesen ne olur. İsrail'e gitmiş. Sen ne cahil bir adamsın. Gazze'de bombalar yağdıran bunlar değil mi?” demişti.

Bunun üzerine ABD'li yazar, “İsrail'de düşünce özgürlüğü var. Ne yazarlar ne de gazeteciler hapiste. Tüm ülkelerdeki yaşam şartlarını iyileştirmek için hapis korkusu ve sansür olmadan konuşma ve yayınlama özgürlüğü, herkes için kutsal bir haktır” yanıtını vermişti.

PAUL AUSTER KİMDİR?

Paul Auster, 1947 yılında ABD'nin New Jersey kentinde doğdu. Columbia Üniversitesi'nde İngiliz, Fransız ve İtalyan edebiyatı üzerine eğitim alan, 1971-1974 yılları arasında Fransa'da yaşayan ve geleneksel kitap konularının dışına yüksek bir başarıyla çıkıp,yaratıcılığın sınırlarını genişletebilmiş olan Auster'in başlıca yapıtları arasında New York Üçlemesi, Yalnızlığın Keşfi, Yanılsamalar Kitabı, Kırmızı Defter, Leviathan, Kehanet Gecesi, Duman,Görünmeyen, Yükseklik Korkusu, Yazı Odasında Yolculuklar, Karanlıktaki Adam bulunuyor.

Yazar Joyce Carol Oates'un Auster hakkında 2010 yılındaş şu sözleri sarf etmişti; “Auster anlatıcıların nadiren güvenilmez olmaktan öteye geçemediği ve olay örgüsünün temelinin sürekli değiştiği son derece stilize, tuhaf bir şekilde acayip postmodernist kurgusuyla tanındı.”

Auster'in öyküleri genellikle tesadüf, şans ve kader temalarıyla oynar. Kahramanlarının çoğu yazarın kendisidir ve ilk romanlarındaki karakterler sonraki romanlarında tekrar ortaya çıkmaktadır.

Eleştirmen Michael Dirda ise 2008'de kaleme aldığı bir yazısında için “Auster çağdaş edebiyatta en özgün nişlerden birini kurdu” ifadelerini kullanmıştı; “Anlatım sesi Antik Denizci'ninki kadar hipnotik. Kitaplarından birine başladığınızda ikinci sayfaya geldiğinizde dinlemeden edemezsiniz.”

Ünlü yazar Paul Auster hayatını kaybetti