Havalar ısındı! Leylekler Muş Ovası’ndaki yuvalarına dönmeye başladı

Kışın başka bölgelere göç eden leylekler, havanın ısınmasıyla Muş Ovası'ndaki yuvalarına dönmeye başladı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

Türkiye'nin önemli sulak alanları arasında yer alan Ovası, bugünlerde “baharın müjdecisi” olarak nitelendirilen leyleklere ev sahipliği yapıyor.

Göç ettikleri bölgelerden kente gelen leylekler, elektrik direği, kubbeleri ve evlerin çatısına yaptıkları yuvalarına yerleşiyor.

Muş Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi İskender Dölek, gazetecilere, hava sıcaklığı ve iklim koşullarının hayvanları da etkilediğini söyledi.

Mevsimsel etkiler nedeniyle bu yıl göçmen kuşların beklenen tarihlerden daha önce Muş Ovası'na geldiğini belirten Dölek, şöyle konuştu:

Havanın ısınmasından dolayı gelen bazı göçmen kuşların bölgede kaldığı ve göç etmediği gözlenen realitelerden biri haline geldi. Bölgede yaşayan insanlar da kültürel anlamda leyleklerin gelişiyle birlikte baharın geldiğini ifade ederler. Bu yıl özellikle leylekler beklenenden daha önce Muş Ovası'na geldi. Erken gelmelerinin en önemli nedenlerinden biri sıcaklık ortalamalarının mevsim normallerinin üzerinde olması. Gelecek yıllarda leylekleri Muş Ovası'nda çok daha erken tarihlerde görebileceğiz.

Havalar ısındı! Leylekler Muş Ovası’ndaki yuvalarına dönmeye başladı