En zeki çocukların hangi ayda doğduğu açıklandı!

Bir milyondan fazla çocuğun verilerini inceleyen araştırmacılar, doğdukları aylara göre başarılarını sıraladı. Ortaya çıkan bulgular, çocukların doğum aylarının başarıları üzerinde belirleyici bir etkisi olduğunu gösterdi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

Çocukların doğdukları ayların, başarıları üzerinde belirleyici bir etkisi olduğunu gösteren araştırmacılar, bir milyondan fazla çocuğun verilerini inceledi. Ortaya çıkan bulgular, doğum aylarının çocukların akademik ve spor başarıları üzerinde önemli bir rol oynadığını ortaya koydu.

EN ZEKİ ÇOCUKLAR EYLÜL AYINDA DOĞUYOR

Yapılan araştırmada, Eylül ayında doğan çocukların ders performanslarının diğer aylarda doğanlardan belirgin şekilde daha yüksek olduğu belirlendi. Bu çocuklar, ortaokuldan üniversiteye kadar eğitim hayatlarında üstün başarılar gösteriyorlar.

Medium shot kids learning at school

ABD'de çocukların 6 yaşında okula başladığı ve bu nedenle araştırmanın 6 yaş itibarıyla yapıldığına dikkat çeken kurum, Eylül ayı ile Aralık ayı arasında doğan çocukların, yaz aylarında doğan çocuklara göre daha büyük yaşlarda okula başlamasına dikkat çekerek, ilerleyen yaş nedeniyle seviyenin arttığını öne sürdü.

EN BAŞARILI SPORCULAR AĞUSTOS AYINDA DOĞUYOR

Diğer bir bulgu ise, spor alanında başarılı olanların çoğunun Ağustos ayında doğmasıydı. Futbol, basketbol gibi sporlarda en başarılı oyuncuların genellikle Ağustos doğumlu olduğu tespit edildi.

Bu çalışmalar, doğum ayının çocukların yaşamında uzun vadeli etkilere sahip olabileceğini göstermektedir.

En zeki çocukların hangi ayda doğduğu açıklandı!