q Dünyanın en doğurgan kadını seçildi! 27 doğumda 69 çocuk! – İlk Baskı

Dünyanın en doğurgan kadını seçildi! 27 doğumda 69 çocuk!

Guinness Rekorlar Kitabı'nda yer alan dünyanın en doğurgan kadını Rus kökenli Feodor Vassilyev ve Valentina Vasilyeva çiftinin tam 69 çocuğu oldu. Resmi kayıtlara göre 27 kez doğum yapan kadının ikiz, üçüz ve dördüzleri var. İşte ayrıntılar...

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na göre 1707 – 1782 yılları arasında yaşamış olan Rus kökenli Feodor Vassilyev’in ilk karısı Valentina Vasilyeva, 69 çocuk doğurarak Dünyanın En Doğurgan Kadını seçildi. Resmi olarak kayıtlara geçen Valentina Vasilyeva, Rusya’nın Shuya kentinde yaşamış.

Kadının adı konusunda çeşitli şüpheler olsa da 1707–1782 yılları arasında yaşamış Feodor Vassilyev’in ilk karısı olduğu biliniyor.

Valentina Vasilyeva vakası ilk olarak Nikolsk Manastırı tarafından 27 Şubat 1782’de Moskova’da bildirildi. Rus Rus kökenli anne, tam 16 ikiz, 7 üçüz, 4 dördüz çocuk doğuran ve 27 kez doğum yaptı.

76 yaşında öldüğüne dair iddiaların olduğu dünyanın en doğurgan kadınıyla ilgili resmi belgelerde, doğurduğu bazı çocukların hayatta kalmayı başaramadığı, yalnız 2 tanesinin hayatını kaybettiği yer alıyor.

Hikayenin dikkat çeken bir diğer kısmı ise baba Feodor Vassilyev. Baba Vassilyev’in iki evliliği olmuş.

İlk eşi Valentina Vasilyeva tarafından, 16 ikiz, 7 üçüz, 4 dördüz, çocuk sahibi olan Feodor Vassilyev, ikinci eşinden de 6 ikiz, 2 üçüz çocuk sahibi olarak toplamda 87 çocuğun babası oldu.

Toplamda 35 doğum gören Feodor Vassilyev’in çocuklarından 84’ü yaşarken, 3 tanesi ise hayatını kaybetmiş.

woman holding stomach

Rekor yazarı Bashutski 1834’de yer alan notunda şöyle diyor:

27 Şubat 1782 günü Nikolskiy manastırından Moskova’ya gelen ve Shuya bölgesinden bir köylü olan Feodor Vassilyev’in iki kez evlendiğini ve 87 çocuğu olduğunu bildiren liste. On altı ikiz, yedi üçüz ve dört dördüz. İkinci karısından ise altı çift ikiz ve iki çift üçüz doğurdu. F. Vassilyev o sırada 75 yaşındaydı ve 82 çocuğu hayattaydı.

Valentina Vasilyeva’nın 76 yıl yaşadığı biliniyor.

Stanforda’da Doğum ve Jinekoloji Doçenti Valerie Baker konuyla ilgili “Doğa bu tip olaylar da bir sınır koymak ister. Hamilelik bir kadın vücudunun yaşadığı en zor fiziksel eylemdir” diyor.

Dünyanın en doğurgan kadını seçildi! 27 doğumda 69 çocuk!