32 erkekle terk edilmiş adada 7 yıl mahsur kaldı… ‘Kraliçe Arı’ Kazuo Higa’nın sıradışı hikâyesi

2. Dünya Savaşı başlamadan kısa bir zaman önce Anatahan adasında 33 kişi mahsur kaldı. 7 yıl boyunca süren serüvenin başrolleri 32 erkek ve 1 kadından oluşuyor. Kulağa ilginç gelen bu olay sizin başınıza gelseydi ne hissederdiniz?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

Pasifik Okyanusu'nda 'ya ait olan küçük ıssız Anatahan adası yer almaktadır. Adada hindistancevizi ağaçları olduğu için burada çalıştırmak üzere işçiler getirilmekteydi. 2.Dünya Savaşı başlamadan kısa bir süre önce Kikuichiro Higu, akrabası Shoichi Higu ve onun eşi Kazuko, adaya işçileri çalıştırmak üzere getirmişlerdi.

Savaşın başlamasıyla işçiler evlerine dönmeye başladı ve Shoichi eşi Kazuko'yu akrabası olan Kikiuchiro'ya emanet ederek bahçelere bakmasını istedi. Kendisi ise Saipan adasında mahsur kalan kız kardeşini tahliye etmek için adadan ayrılarak sonradan döneceğine söz verdi.

Kazuko'nun eşinin gitmesinden bir yıl geçti ve bir türlü geri dönmüyordu. Adada kalan kişi sadece Kazuko ve Kikuchiro olduğu için bir süre sonra ikili kendi arasında evlenmeye karar verdiler. İki yıl daha bahçelere bakarak adada yaşamaya devam eden çiftin hayatı 1944'te beklenmedik olayla değişti.

Amerikalılar tarafından bombalanan Japon donanmasına ait 3 gemi battı ancak 32 denizci asker adanın kıyılarına ulaşmayı başardı. Adaya ulaşan yaralılara yardım eden Kikuichiro Higu ve eşi Kazuko ellerinden geldiğince askerlere destek vermeye çalıştılar. Sonrasında ise bir yıl boyunca askerler de ada sahiplerine meyve ve sebze yetiştirmeye ve adada hayvan avlamaya yardım ettiler.

Beautiful landscape

1945 yılında adaya bir Amerikan bombardıman uçağının düşmesiyle askerler uçak enkazında birkaç tane silah bulmuşlardı. Adada mahsur kalan ve kurtarılma şansı olmadıklarını anlayan askerler hayatlarında bir kadın olmasını istiyorlardı. Bir gün Yoshino isimli denizci Kazuko'ya sahip olmak için kocası Kikiuchiro'yı tabancasıyla vurdu.

Bir süre sonra ise Yoshino'nun kendisi diğer bir asker Chiboi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Kavga durmadan devam ediyordu. Silahı elde eden kişi, lider olduğu için kadın da ona ait oluyordu. Kadını ele geçirmek isteyen askerler birbirini öldürüyorlardı. Bu korkunç mücadelede toplamda 11 kişi çeşitli şekillerde öldürüldü.

1950'de geriye kalan 21 asker, durumun böyle devam etmesiyle herkesin bir gün öleceğini ve en doğru yolun Kazuko'yu öldürmek olduğuna karar verdiler. Erkeklerin planını duyan Kazuko hemen o gece kaçmaya karar verdi.

Sonunda 1950'de geriye kalan 21 asker, durum böyle devam ederse herkesin bir gün öleceğini ve en doğru yolun Kazuko'dan kurtulmak olduğuna karar verdiler. Erkeklerin planını duyan Kazuko hemen o gece kaçmaya karar verdi.

Adanın diğer ucuna kaçmayı başaran Kazuko korkusundan geceleri ateş bile yakmadan 33 gece geçirmişti. Sonunda adadan uzakta geçmekte olan bir Amerikan gemisine, ağacın üstüne çıkarak işaret gönderip durdurmayı başardı.

b54656fa372169b2d8f9ccc1fb3c191bfa607aed.jpeg

Kazuko kaçtıktan sonra denizciler bir yıl daha Anatahan'da yaşamaya devam ettiler. ABD'nin adaya savaşın bittiğini bildiren broşürleri atmasına bile inanmıyorlar, bunun bir savaş taktiği olduğunu düşünüyorlardı. Ancak yetkililerin çağrıları ve asker yakınlarının uçaklardan atılan mektupları onları teslim olmaya ikna etti. 30 Haziran 1951'de denizciler beyaz bayraklar sallayarak karaya çıktılar.

Pasifik Okyanusu'nda Japonya'ya ait olan, hindistancevizi yetiştirilen küçük ıssız Anatahan adası yer almaktadır. 2. Dünya Savaşı başlamadan kısa bir süre önce Kikuichiro Higu, akrabası Shoichi Higu ve onun eşi Kazuko, adaya işçileri çalıştırmak üzere getirmişlerdi.

İşin ilginç kısmı ise Japonya'ya dönen Kazuko orada ilk eşi olan Shoichi'yi buldu ve tekrar onunla evlendi (Shoichi onun adada öldüğünü düşünmüştü).

Kazuko döndüğü zaman halk tarafından ıssız adadan kaçmayı başaran kahraman olarak görülmüştü. Ancak daha sonra adadan dönen denizcilerin onu erkekleri baştan çıkarmaya çalışan biri olarak anlatmaları sonucu eski popülaritesini kaybetti. Adadakilerin “Kraliçe Arı” adını verdikleri Kazuko Higu 1970'de vefat etti.

Yönetmen Josef von Sternberg tarafından 1953 yılında bu olayları anlatan “Anatahan” filmi yapıldı.

32 erkekle terk edilmiş adada 7 yıl mahsur kaldı… ‘Kraliçe Arı’ Kazuo Higa’nın sıradışı hikâyesi