Windows, beklenen o özelliğe 40 yıl sonra kavuştu!

Windows Notepad, tam 40 yıldır gelmesi beklenen özelliği en sonunda alıyor. İşte beklenen o özellik ve detaylar...

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

İlk kez 1983 yılında tanıtılan ve işletim sistemine dahil edilen, halen en az kadar kullanılan metin düzenleyicisi , aradan geçen 40 yılın ardından yazım denetimi ve otomatik düzeltme özelliklerine kavuşuyor. Bu sayede, Word gibi kompleks metin düzenleme programlarını kullanmak istemeyenler Notepad ile hayatlarına devam edebilecek.

Windows Notepad, Kullanıcıların Tercihi Olmaya Devam Edecek

Windows Notepad, kullanıcıların vazgeçilmez tercihleri arasında yer almayı sürdürüyor. Notepad'e eklenen yazım denetimi özelliği, tıpkı Word veya Edge'de olduğu gibi yanlış yazılmış kelimeleri kırmızı bir alt çizgiyle belirginleştiriyor. Ancak, Notepad'de bu özelliğin küçük bir farkı var: Yanlış yazdığınız herhangi bir kelimeye sağ tıkladığınızda, alternatif kelimelerin listesi otomatik olarak açılmayacak. Bu listeyi görmek için, kırmızı çizgili kelimeye tekrar tıklamanız gerekecek.

Windows 11 için Notepad'de yazım denetimini dilerseniz devre dışı bırakabiliyorsunuz. Bu özellik dosya türü özelinde de yapılabiliyor: Örneğin .srt uzantılı dosyalar için yazım denetimini açabilir, .docx uzantılı dosyalar için kapatabilirsiniz.

Microsoft, bu yıl içinde WordPad uygulamasını Windows 11'den kaldırmaya hazırlanırken, Windows 11 için Notepad uygulamasına giderek daha fazla özellik eklemeye devam ediyor. Notepad artık karakter sayımı, karanlık mod, sekmeler ve Copilot entegrasyonu gibi birçok keyifli özelliğe sahip.

Windows, beklenen o özelliğe 40 yıl sonra kavuştu!