OpenAI bu hesapları hesapları engelledi

Merkezi ABD'de bulunan OpenAI firması, İsrail'in de aralarında olduğu ülkelerden dezenformasyon oluşturmak için yapay zeka araçlarını kullanan gizli etki kampanyalarıyla bağlantılı hesapları engelledi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

Yapay zeka sohbet robotu 'nin geliştiricisi , “gizli etki operasyonlarına” ilişkin rapor yayımladı.

Raporda, yapay zeka platformlarını “gizli etki” kampanyası amacıyla kullanan “STOIC” adlı İsrailli şirketin yanı sıra “Bad Grammar ve Doppelganger” adlı Rus, “Spamouflage” adlı Çin ve “Uluslararası Sanal Medya Birliği (IUVM)” adlı İran ağlarının faaliyetlerinin kesintiye uğratıldığı belirtildi.

META DA AYNI HAMLEYİ YAPMIŞTI

Söz konusu hesapların, yapay zeka modellerini içerik üretmek için kullandığı ve bunları daha sonra Instagram, Facebook ve X gibi platformlarda yayımladığı ifade edilen raporda, “STOIC”in platformu, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin içerik üretmek için kullandığı bildirildi.

Raporda, şirketin ayrıca Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansını (UNRWA) hedef aldığı ve ABD'de başlayan öğrenci protestolarına katılanları “antisemit” olarak suçladığı kaydedildi.

Hafta içinde Facebook, Instagram, Threads ve WhatsApp'ın sahibi Meta, İsrail'in de aralarında olduğu ülkelerden dezenformasyon oluşturmak için yapay zeka araçlarını kullanan gizli etki kampanyalarıyla bağlantılı yüzlerce Facebook hesabını kaldırmıştı.

OpenAI bu hesapları hesapları engelledi