Milyon liralık kayıp BMW, Apple AirTag ile bulundu!

Apple AirTag kullanarak BMW kurtarıldı. ABD'de yaşanan olayda bir araç sahibi hırsızın izini bakın nasıl sürdü.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

ABD'de yaşanan bir olaya göre, bir araç sahibi çalınan 'sini  ile kurtarmayı başardı. Kaliforniya'daki hırsızlık olayında, polislerin desteği olmadan BMW'nin yerini teşhis etti. AirTag sahibi, hırsızlarla yüzleşerek aracını buldu.

Philip Obando isimli bir şahıs, geçtiğimiz günlerde BMW'sinin evinin önünden çalındığını fark etti. Ancak Obando, hırsızlık yaşanabileceğini düşünerek araca bir AirTag saklamıştı. Apple'ın Find My uygulamasını kullanan Obando, hırsızın BMW ile gittiği yeri tespit edebildi.

Hatta araç içi kameradan suçlunun sigara içtiğini, uyuduğunu ve hatta arabayı yıkadığını bile görüntüledi. Bu da hem hırsızın kimliğini deşifre etti hem de aracın nerede olduğunu bulmayı kolaylaştırdı. Yerel polisten habersiz şekilde aracın konumuna giden kullanıcı, arabanın kornasını uzaktan çalıştırarak hırsızı korkuttu.

Obando arabasını kazasız belasız kurtarmış olsa da, uzmanlar suçlularla yüzleşmenin son derece tehlikeli olabileceğini ifade etti. Bu da hırsızlık olaylarının polislere bırakılması gerektiği anlamına geliyor. Hırsız ayrıca farkında olmadan araçta bıraktığı cüzdan gibi eşyalar ile polisin izini sürmesine yardımcı oldu.

AirTag daha önce birçok kez hırsızlık tespitinde kullanıldı. AirTag kullanıcısı ürünü Kayıp Modu'na almadığı sürece sahibini bulmak oldukça zor. Bu da hırsızların işini zorlaştırıyor.

Milyon liralık kayıp BMW, Apple AirTag ile bulundu!