İptal edilen Apple Car’ın ismi çok manidarmış

10 milyar dolarlık yatırımın ardından iptal edilen Apple Car projesinin şirket içi ismi çok manidar imiş.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

'ın elektrikli araba projesi , bu haftanın başlarında göre edildi. Yaklaşık on yıllık araştırma ve geliştirme sürecine son verildi. Teknoloji devi bu projeye tam 10 milyar dolar harcamıştı. Hiçbir zaman gerçek olmayacak bu projenin şirket içinde çok ilginç bir ismi varmış.

Şirket içinde Apple Car projesinin adı “Project Titan” olarak geçiyordu. Ancak projeye inanmayan ve gerçekten de olduğu gibi iptal edileceğini düşünen çalışanlar tarafından “” olarak anıldığı bildiriliyor.

Apple, resmen bir araba yapmaya çalıştığını hiçbir zaman kabul etmedi, ancak yıllar içinde birçok sızıntı ve iş ilanı, işin çoğunu ortaya koydu. Proje, bir dizi personel değişikliği ve Apple Car'nın tam olarak ne olması gerektiği konusundaki üst düzey pozisyonlarda yaşanan anlaşmazlıklar sebebiyle engellenmiş gibi görünüyor.

Projeyi ilk başlatan kişi Zadesky Tesla'ya rakip olacak bir elektrikli araç yaratmak isterken, eski Apple tasarımcısı Jony Ive, daha fazla otonom yeteneğe sahip bir araba yaratmak istemişti.

Apple'ın proje ekibi 2.000'den fazla kişiye ulaştı. Ekip, NASA ve Porsche gibi kuruluşlarda daha önce istihdam edilmiş uzman mühendisleri içeriyordu. Sorunlu proje, sonunda aracın nasıl üretileceği gibi birçok zorluğun altında ezildi.

Ancak bazı olumlu yanlar olduğu görünüyor, çünkü Apple Car projesinde yer alan bazı kişiler, Apple'ın otonom ve yapay zeka teknolojilerinden öğrendiklerini mevcut ve gelecekteki cihazlarına aktarmayı planlıyor.

Ancak bütün bunlara rağmen proje için 10 milyar dolar harcanması şirkete farklı projelerde katkı sağlayacak mı ? merak konusu…

İptal edilen Apple Car’ın ismi çok manidarmış