Vinicius Junior’a ırkçılık davasında karar açıklandı: İspanya’da bir ilk!

İspanya 1. Futbol Ligi'nde (La Liga) oynanan Valencia - Real Madrid maçında Brezilyalı oyuncu Vinicius Junior'a tribünlerden ırkçı hakaretler yapılmıştı. İspanya'da Vinicius Junior'a hakaretten yargılanan 3 sanık hakkındaki karar açıklandı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

İspanya futbolunda  suçundan ilk hapis cezası, li ‘a karşı ırkçı söylemlerinden dolayı Valencialı 3 taraftara verildi.

İspanya La Liga‘nın 21 Mayıs 2023 tarihinde oynanan Valencia-Real Madrid maçında yaşanan olaylarla bağlantılı olarak, tribünlerden Vinicius'a karşı yapılan ırkçı hakaretlerle ilgili da mahkeme kararını açıkladı.

İSPANYA'DA İLK HAPİS CEZASI

Mahkeme, Brezilyalı futbolcuya ırkçı hakaretten yargılanan 3 sanığa, 8'er ay hapis cezası, iki yıl stadyumlara giriş yasağı ve dava masraflarının ödenmesi yönünde karar verdi.

Bu, La Liga kurumunun şikayeti sonucunda ırkçılıkla ilgili İspanya'da verilen ilk hapis cezası olarak kayıtlara geçti.

ÖZÜR DİLEMİŞLERDİ

Duruşma sırasında yaşları 18 ile 21 arasında değişen sanıklar; Vinicius, La Liga ve Real Madrid'den özür dilemiş ve yaptıklarının yanlış olduğunu belirten bir açıklama yapmıştı.

İspanya'da 1. ve 2. futbol liglerinin bağlı olduğu La Liga kurumunun başkanı Javier Tebas, mahkeme kararının ardından, “Bu karar, İspanya'da ırkçılıkla mücadele için harika bir haber. Vinicius'un uğradığı zararı onarıyor ve stadyuma hakaret etmek için gidenlere, tespit ve rapor edilecekleri, cezai işlem uygulanacağı yönünde açık bir mesaj gönderiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Vinicius Junior’a ırkçılık davasında karar açıklandı: İspanya’da bir ilk!