Formula 1 anlatımında yer alacak Jason Tahincioğlu kimdir?

Jason Tahincioğlu Formula 1 2024 sezonunda BeIN Sports ekranlarında olacak. Yorumcu koltuğunda oturacak Tahincioğlu'nu yurttaşlar merak ediyor. Peki, Jason Tahincioğlu kimdir, ne iş yapar, kariyeri ne, babası kim? İlk Türk Formula 1 pilotu kim? İşte ayrıntılar...

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

2024 sezonunda ekranlarında yorumcu olarak bulunacak.  Yorumcu koltuğunda oturacak Tahincioğlu'nu yurttaşlar arama motorlarına soruyor. Peki, Jason Tahincioğlu kimdir, ne iş yapar, kariyeri ne, babası kim? İlk Türk Formula 1 pilotu kim? İşte ayrıntılar…

JASON TAHİNCİOĞLU KİMDİR, NE İŞ YAPAR?

Jason Tahincioğlu ya da Jason Tahinci 29 Ekim 1983 tarihinde İngiltere'nin Bristol şehrinde dünyaya gelmiştir. Tahincioğlu Türk-İngiliz yarış pilotudur.

JASON TAHİNCİOĞLU KARİYERİ

1990 ve 1999 yılları arasında 8 kez Türkiye Karting Şampiyonasını kazanmıştır.

1998 doğum gününde o dönemin Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu başkanı babası Mümtaz Tahincioğlu'nun hediyesi olarak ilk kez bir Formula 3 arabasını kullandı. 2002 yılından itibaren İngiliz Formula Renault serisinde yarıştı.

2006 yılında FMS International takımı ile GP2 Serisinde yarışmıştır. 2007 yılında da aynı takımla aynı seride yarışmıştır. İki sezonda da puan alamayan Tahincioğlu, 2008 yılında GP2 Asya Serisinde yarıştı.

JASON TAHİNCİOĞLU'NUN BABASI KİM?

Jason Tahincioğlu'nun babası iş insanı Mümtaz Tahincioğlu'dur. 1997 yılından itibaren beri Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanlığı yapan Mümtaz Tahincioğlu, FIA konsey üyesi ve Galatasaray Spor Kulübü'nün genel sekreteridir.

İLK TÜRK FORMULA 1 PİLOTU KİM?

Jason Tahincioğlu, Ağustos 2005'te Jordan Grand Prix adına Silverstone Pisti'nde Toyota TF105'i test ederek Formula 1 aracı kullanan ilk Türk olmuştur.

Formula 1 anlatımında yer alacak Jason Tahincioğlu kimdir?