İYİ Parti’de GİK ve MDK üyeleri belirlendi

Meral Akşener liderliğinde 2017’de kurulan İYİ Parti’de dün yapılan olağanüstü kurultay ile ilk kez genel başkan değişimi yaşandı. Partide Akşener dönemi sona ererken yeni lider Müsavat Dervişoğlu oldu. Delegeler, genel başkandan sonra da genel idare kurulu (GİK) ve Merkez Disiplin Kurulu (MDK) üyelerini seçti.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

liderliğinde 2017'de kurulan İYİ Parti'de dün yapılan olağanüstü kurultay ile ilk kez genel başkan değişimi yaşandı.

Partide Akşener dönemi sona ererken, yeni lider oldu.

İYİ PARTİ'DE MÜSAVAT DERVİŞOĞLU DÖNEMİ

Müsavat Dervişoğlu, İYİ Parti Kurultayında yapılan üçüncü tur seçimleri sonucunda yeni genel başkan seçildi.

İlk iki turda hiçbir adayın salt çoğunluğu sağlayamaması üzerine üçüncü turda sonuçlanan genel başkanlık seçiminde Dervişoğlu 611 oy aldı. Karşısında yarışan Koray Aydın 548 oyda kaldı.

Dervişoğlu seçimin ardından yaptığı konuşmada, şunları söyledi.

“Bugün itibarıyla birbirimize sarılarak yaralarımızı saracağız. Allah'ın izniyle iktidar yolculuğuna ağabeyim Koray Aydın, kardeşim 'la ve bu dava için alın teri döken sizlerle devam edeceğiz. Herkes emin olsun artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” 

İlk turda üçüncü gelen Tolga Akalın seçimin ikinci turundan önce adaylıktan çekilmişti.

3 turda sonuçlanan seçimde Aydın ve Dervişoğlu arasında geçen kıyasıya yarışta ipi Dervişoğlu göğüsledi. Bir diğer aday Tolga Akalın'ın ikinci turda adaylıktan çekilerek delegeyi serbest bırakmasıyla Akalın'a verilen oylar Dervişoğlu'na gitti. Dervişoğlu da seçim sonucunun açıklanmasının ardından Aydın ve Akalın'la kol kola kameralar karşısına çıktı.

Delegeler, genel başkandan sonra da GİK ve MDK üyelerini seçti.

Yeni GİK'te 'ndan Oktay Vural, Ayfer Yılmaz, Saltuk Buğra Kavuncu, Sedat Aksakallı, Şükrü Kuleyin, Naci Cinisli, Mehmet Tolga Akalın, Burak Akburak, Cem Özdemir, Birol Aydemir, Türker Yörükçüoğlu, Ayşe Sucu ve Taner Demirer yer almadı. Hakan Şeref Olgun, Ayyüce Türkeş Taş, Kürşad Zorlu, Ünzile Yüksel ve Selcan Taşcı Hamşioğlu, Cumali Durmuş ise yeniden listeye girdi. Listede bir süre önce partiden istifa eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve İzmir Milletvekili Ümit Özlale'nin de yer alması dikkati çekti. Özlale, böylelikle partiye yeniden dönmüş oldu. Listede partinin yerel seçimlerdeki Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı Enver Yılmaz ile Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Melih Aydın'ın da yer alması dikkat çekti. Öte yandan genel başkan adaylığı için adı geçen Uğur Poyraz da yeni GİK listesine girdi.

Yeni MDK'de ise şu isimler yer aldı:

Güçlü Şenel, Zeki Buldan, Kadriye Ünler, Hamza Yurtsever, Hatice Kayalı, Ozan Canyurt, Emin Özkurt, Yusuf Afat, Kenan Kaçmaz, Funda Dilara Arıkan, Abdullah Şalcı.”

Listedeki diğer isimler ise şunlar:

“Turan Yaldır, Hasan Toktaş, Ersin Beyaz, Yavuz Aydın, İsmail Koncuk, Müjdat Öztürk, Ali Feyzi Karaca, Kadir Ulusoy, İmran Nilay Tüfekçi, Melih Aydın, Selçuk Kılıçarslan, Dursun Çolak, Cenk Özatıcı, Ali Topçu, Kazım Haluk Ünal, Nevzat Korkmaz, Hasan Eryılmaz, Orkun Kanber, Alper Akdoğan, Erol Karapınar, Kazım Yücel, Özdemir Polat, Fatih Koca, Ali Adnan Kaya, Rıdvan Yalçın, Burcu Akçaru, Ali Demir, Mehmet Aslan, Fatih Demirkol, Alparslan Yüce, Berna Sukas, Canan Uçar, Hamdi Taner Özeler, Kısmet Çelik, Emel Bilenoğlu, Kübra Dursun, Demet Tekdemir, Kevser Ofluoğlu, Huriye Pelin Tellitepe Turan, Hilal Şerifoğlu, Ali Coşkun.”