Bozdağ’dan sürpriz çıkış: Erdoğan için seçimlerin yenilenmesi mümkün mü?

TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ’ın, “seçimlerin yenilenmesi durumunda Erdoğan’ın üçüncü kez aday olabileceğine” yönelik açıklaması, başkent kulislerinde bir kez daha “yeni anayasa” tartışmalarını beraberinde getirdi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

AKP'li 'ın, “seçimlerin yenilenmesiyle Erdoğan'ın aday olabileceğini” açıklaması iktidarın yeni için “zemin hazırlığı” olarak yorumlandı.

Kulislerde, yerel seçimler sonrasında daha önce pek çok kez iktidar tarafından dile getirilen “” için çalışmaların hız kazanacağı ifade ediliyor. Erdoğan'ın “yeni anayasayı” parlamentodaki beş yıllık süre içinde 'ye getirmeyi hedeflediği ileri sürülürken yeni anayasa çalışmalarında, mevcut anayasada yer alan “Bir kimse en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçilebilir” hükmünün de değiştirilebileceği ileri sürülüyor.

Anayasanın hükümlerine göre TBMM tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde Erdoğan'ın üçüncü kez olmasının “anayasal hak olduğunu” belirten Bozdağ, “Belki de vakti gelince TBMM, seçimlerinin yenilenmesi kararı alarak cumhurbaşkanımıza yeniden adaylık yolunu açabilir. Yarın ola hayrola” paylaşımında bulundu.

Bozdağ, açıklamasında, TBMM'de seçimlerin yenilenmesi kararını anımsatarak 2017 yılındaki anayasa değişikliğine işaret etti. Buna göre TBMM'nin “seçimlerin yenilenmesi” kararı verebilmesi için 600 milletvekilinin 360'ının “evet oyu” vermesi gerekiyor.

47 OY GEREKİYOR

Parlamentoda, AKP'nin 264, MHP'nin 49 milletvekili bulunuyor. Her iki partinin toplam milletvekili sayısı ise 313. TBMM'nin seçimlerin yenilenmesi kararı ve anayasa değişikliği için referandum kararı alabilmesi için Cumhur'un 47 milletvekilin “evet oyuna” ihtiyacı var.

Bozdağ’dan sürpriz çıkış: Erdoğan için seçimlerin yenilenmesi mümkün mü?