İsveç’ten şok araştırma: Dövmeler lenfoma riskini artırıyor

İsveç tarafından yapılan bir çalışmada dövme ile kanser hastalığı arasındaki bağlantı ortaya çıktı. Dövmeli kişilerde lenfoma olma riski yüzde 21 daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

Bilim insanları dövmenin sağlığa etkilerini araştırmaya devam ederken yeni bir araştırma çarpıcı sonuçlara ulaştı.

'te yapılan araştırmayı yöneten Lund Üniversitesi araştırmacısı Christel Nielsen geçen hafta yaptığı açıklamada, “Lenfomanın nadir bir hastalık olduğunu ve sonuçlarımızın grup düzeyinde geçerli olduğunu hatırlamak önemli. Sonuçların artık diğer çalışmalarda doğrulanması ve araştırılması gerekiyor ve bu tür araştırmalar devam ediyor” dedi.

eClinicalMedicine dergisinde yayınlanan çalışmaya 11.905 kişi katıldı. Dövmeye maruz kalmayla ilişkili risk, ve foliküler lenfomada görüldü.

KAN KANSERİ RİSKİ ARASINDA POTANSİYEL BİR İLİŞKİ VAR

Nielsen, araştırmanın sonuçlarıyla ilgili şunları söyledi: “ mürekkebi cilde enjekte edildiğinde vücudun bunu orada olmaması gereken yabancı bir şey olarak yorumladığını ve bağışıklık sisteminin harekete geçtiğini zaten biliyoruz. Mürekkebin büyük bir kısmı deriden uzağa, biriktiği lenf düğümlerine taşınıyor” dedi.

Nielsen'in ekibi dövmenin boyutunun lenfoma riskini etkileyeceğini öne sürse de durumun pek de böyle olmadığı anlaşıldı. Nielsen, bir dövmenin, boyutu ne olursa olsun, vücutta düşük dereceli bir iltihabı tetikleyebileceğini ve kanserin ortaya çıkışını da etkileyebileceğini belirtti.

Araştırmada ayrıca dövmenin mürekkebinin de son derece önemli olduğu da belirtildi.

ABD'de yetişkinlerin neredeyse üçte birinin dövmesi var; bunların yüzde 22'si birden fazla dövmeye sahip. Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), geleneksel olarak dövme mürekkebi pigmentlerindeki katkı maddelerini düzenlemediğini belirtirken, yerel belediyeler de işletmeler için kurallar koyuyor.

Nielsen'in ekibi dövmeler ile diğer kanser türlerinin yanı sıra iltihaplı hastalıklarla arasındaki bağlantıları da araştırmayı planlıyor.

Geçen yıl Amerikan Kanser Araştırma Derneği'nin yıllık toplantısında sunulan bir araştırma, birden fazla büyük dövmeye sahip olmak ile riski arasında potansiyel bir ilişki olduğunu ortaya çıkardı. Risk, özellikle genç yaşta dövme yaptıran kişiler için oldukça fazlaydı.

Nielsen, “İnsanlar muhtemelen kimliklerini dövmelerle ifade etmeye devam etmek isteyecekler ve bu nedenle toplum olarak bunun güvenli olduğundan emin olmamız çok önemli” dedi.

İsveç’ten şok araştırma: Dövmeler lenfoma riskini artırıyor