Göz yorgunluğu nedir? Belirtileri ve tedavileri

Göz yorgunluğu, giderek artış gösteren rahatsızlıklardan biridir. Sürekli olarak bilgisayar veya telefona bakan kişilerde de sıkça görülen bu rahatsızlık basit yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. “Göz yorgunluğu nedir? Belirtileri ve tedavileri nelerdir? Ayrıntılar haberimizde…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

“Astenopi” olarak adlandırılan , göz sinirlerinin ve küçük kasların çok fazla çalışmasına bağlı olarak gözlerin yorulmasıdır. “Göz yorgunluğu nedir? Belirtileri ve tedavileri nelerdir? Ayrıntılar haberimizde…

GÖZ YORGUNLUĞU NEDİR?

Beslenme eksikliğine, uykusuzluğa, çevre kirliliğine ve kas gerilimine karşı oldukça hassas olan gözler ile ara vermeden okuma, uzun süre araba sürme, dijital ekranlarda fazla vakit geçirme ve bazı aydınlatmalara yine uzun süre maruz kalma göz yorgunluğuna sebep olmaktadır.

Çağımızın en çok rastlanan rahatsızlıklarından biri olan göz yorgunluğu, genellikle küçük çocuklarda ve yetişkinlerde fazlaca görülmektedir. Dijital ekranlara bakarak geçirilen uzun süreler, göz yorgunluğuna sebep olan temel nedenlerdendir.

Çocuk yaşlarda telefon, bilgisayar gibi elektronik aletlerin ekranlarına maruz kalmak ileriki yaşlarda miyopi rahatsızlığına da sebep olduğu yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır.

GÖZ YORGUNLUĞUNUN BELİRTİLERİ

 1. Gözlerde yanma hissi
 2. Gözlerde kızarıklık ve kuruluk
 3. Göz çevresi ve alında ağırlık hissi
 4. Bulanık ve çift görme
 5. Göz kapaklarının ağırlaşması
 6. Boyun ve baş ağrısı
 7. Işığa karşı hassasiyet
 8. Odaklanma zorluğu

GÖZ YORGUNLUĞU TEDAVİSİ

Göz yorgunluğu bireyleri rahatsız eden bir durumdur. Bu durumu yaşayan bireylerin öncelikle yaşam tarzlarında değişime gitmelerinde fayda olacaktır. Genellikle göz yorgunluğu tıbbi olarak edilen bir rahatsızlık değildir. Ancak bazı vakalarda göz yorgunluğu belirtileri göz nezlesinin sebebi de olabilmektedir. Gözleri dinlendirmenin gibi uygulamaların haricinde devam eden rahatsızlıklar için Göz Hastalıkları doktoruna muayene olmak gerekmektedir.

GÖZ YORGUNLUĞU NASIL GEÇER?

Göz sağlığına ve gün boyu yapılan aktivitelerde dikkatli davranarak göz yorgunluğunun geçmesi mümkündür. Bunların yanı sıra yapılacak pek çok şey de mevcuttur. İşte yapılabilecek bazı uygulamalar…

 1. 20-20-20 kuralı uygulanmalıdır. Bilgisayarda uzun süre çalışanlar her 20 dakikada 1, bilgisayar ekranından 20 metre uzaklıktaki bir şeye 20 saniye boyunca odaklanarak göz sağlığını koruyabilir.
 2. Akıllı telefon ya da bilgisayara bakarken uzun süreli göz kırpmak gerekmektedir. Göz kırpmak gözleri nemlendirdiği için göz kuruluğunun önüne geçer ve gözleri kısa bir süre de olsa dinlendirir.
 3. Dijital tüm ürünler mavi ışık saçmaktadır. Mavi ışığa özellikle gece yatmadan önce fazla maruz kalınması ise uyku hormonun daha az salgılanmasına neden olur. Gözler için önemli olan kaliteli uyku için de yatmadan önce çok fazla dijital ürünlere bakmamak gerekmektedir.
 4. Göz dinlendirme egzersizleri göz yorgunluğunu önleyici hareketlerdir. Gün içerisinde sık sık bu egzersizler yapılabilir.
 5. Özellikle yaz aylarında direkt olarak güneşe bakmak göz yorgunluğu ve baş ağrısı yapmaktadır. Güneş gözlüğü ya da şapka takarak dışarı çıkmak gözlerin yorulmasını engelleyecektir.
 6. Uzun süreli dengesiz ve sağlıksız beslenme göz sağlığını bozmaktadır. Gözleri destekleyecek besinler tüketilmeli ve bol bol su içilmelidir. Su aynı zamanda gözün ihtiyacı olan nem dengesini de sağlamaktadır.
 7. Dinlendirici ve bilgisayar ışığını engelleyici gözlükler takılabilir.
 8. Bilgisayar ve telefon ekran parlaklığı gözü yormayacak şekilde ayarlanmalıdır.
 9. Bilgisayar ve göz arasındaki mesafenin 60 cm'den az olmaması gerekmektedir.
 10. Bilgisayar başında çalışırken oturuş ve duruş pozisyonuna dikkat etmek gerekmektedir. Ters bir açıdan bilgisayara bakmak gözleri yoracaktır. Bu yüzden de ekranın üst kısmı göz hizasına denk gelmelidir.
 11. Gün içerisinde zaman geçirilen yerdeki aydınlatmanın gözleri yoracak şekilde güçlü olmamasına dikkat edilmelidir.
 12. Tüm bunlara dikkat ettikten sonra şikayetleri devam edenlerin ise göz yorgunluğu testi yaptırmak için doktora başvurması gerekmektedir.

GÖZ YORGUNLUĞUNA NE İYİ GELİR?

Göz sağlığı için bitkisel ürünlerden destek almak göz yorgunluğunu azaltabilmektedir. Yine uzmanlar tarafından, Siyah çay, salatalık gibi ürünler ile gözlere kompres yapılarak gözlerin dinlendirilmesi, Soğuk suya batırılmış ıslak havlu ya da bez ile de gözlerin dinlendirilmesi ve papatya çayı kullanılması gibi yöntemlerin kullanılmasının yardımcı olabileceğini belirtmektedir. Ayrıca göz damlası kullanımının da, göz yorgunluğunu alacağı gibi gözün ihtiyacı olan nem ve suyu da karşılayarak göz kurumasını önlediği, uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Tüm belirtiler ve uygulamaların yanı sıra, rahatsızlığınız ciddi bir boyutta ise, uzman bir doktora gitmeyi unutmayınız.

 

Göz yorgunluğu nedir? Belirtileri ve tedavileri