İstanbul etkinlik takvimi, temmuz ayının en iyi tiyatroları

İstanbul'da Temmuz ayında sergilenen en iyi tiyatroları sizin için derledik. Her gün aynı şeyleri yapmaktan sıkıldıysanız bu etkinliklere bir göz atmak isteyebilirsiniz...

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

İstanbul Temmuz Ayı Tiyatroları

Bütün Çılgınlar Sever Beni
Eşinin sadakatini test etmek için eski dostunun yardımını isteyen Yosif kendisini ve dostu Angel'ı içinden çıkılamaz bir aşk üçgenine sokar. Bu üçgenin ortasındaki Maria'nın ise bir çözüm bulması gerekecektir.
Yer: Moda Sahnesi
Tarih: 7 Temmuz 2024, 16:00 – 19:00
Bilet: Biletinial

Alevli Günler
Çocukluğundan beri ayrılmamış üç arkadaş, biri mahallenin kasabı, biri muhasebeci, biri de Türk kültürü profesörü olmuş üç kafadar… İçlerinden biri kanser olunca, inançları gereği öldükten sonra yakılmak ister ve farklı olana yaşam hakkı vermeyen düzenle karşı karşıya gelirler. Başvurdukları her yerde başka komediler yaşar, her türden anlaşmazlık ve anlayışsızlıklarla karşılaşır, seyirciyi ise ağlanacak hallerine güldürürler!
Yer: BtcTurk Vadi Açıkhava
Tarih: 7 Temmuz 2024, 21:00
Bilet: Biletix

Fahrenheit 451
Arzulanan ve hayal edilen ütopik toplum modelinin anti-tezi niteliğindeki “distopya” kavramı; gelecekte ya da kurgusal bir evrende geçen, özgürlüğün reddedildiği, bunaltıcı ve baskıcı birideolojinin düzen adına yol açtığı korkuyu, acıyı, güvensizliği ve mutsuzluğu anlatır. İnsan psikolojisinden başlayarak toplum düzenine yayılan bu denetlenemez kabusta, kurtuluş mümkün olsa bile onu gerçekleştirmek her zaman mümkün müdür? ‘Fahrenheit 451'; Bradbury'nin distopyası değil, açık seçik bizim dünyamızdır, kendi tarihimiz.
Zaman ise belirsiz değil, daima bu zamandır. Şimdi sor kendine, kitap kağıtlarını tutuşturmayı sağlayan bir sıcaklık derecesi, düşünceyi ortadan kaldırmaya yeter mi?
Yer: KüçükÇiftlik Park
Tarih: 10 Temmuz 2024, 21:00
Bilet: Mobilet

Zengin Mutfağı
Cumhuriyet tarihinde görülmüş en büyük işçi hareketi olan 15-16 Haziran 1970 olaylarının zengin bir ailenin mutfağına yansıyacak ve hizmet etmekten başka bir şey düşünemeyen köşk çalışanları da gözlerinin önünde gelişen olaylar karşısında kayıtsız kalamayacaktır. Toplumdaki değişimden her biri kendi payına düşeni alacaktır.
Yer: Swissotel The Bosphorus
Tarih: 11 Temmuz 2024, 21:00
Bilet: Passo

Bir Baba Hamlet
Kalaslarından dekor, heveslerinden oyun yapmak üzere yola çıkmış iki cüretkar oyuncu, kendilerine kurban olarak Shakespeare'in başyapıtı Hamlet'i seçmişlerdir. Can siperane bir cesaretle seyircinin önünde buna yeltenirler ama kısa sürede temsil can havline dönüşür. Biri, oyunculuk için istediği ortamı bulamadığı anlaşılan Shakespeare uzmanı gibi davranan yarım porsiyon aktör; diğeri de şarkı söyleme hevesiyle sürekli müzikallerden dem vuran bir şaşkın… Eli yüzü düzgün, başı sonu belli, dört başı mamur, babalar gibi bir Hamlet düşlerlerken, ortaya çıkan kepazelik “Bir Baba Hamlet”e dönüşür. Sebastian Seidel'in komik olanın tadını çıkaran özgün metni, Yücel Erten'in usta işi çevirisi ve Baba Sahne'nin babacan yorumuyla bu toprakların geleneğine de göz kırpan “Bir Baba Hamlet”, tiyatro yapma aşkının baş döndürücü güzelliği ile aptallaştırıcı büyüsüne ayna tutuyor.
Yer: Kadıköy Belediyesi Selamiçeşme Özgürlük Parkı
Tarih: 12 Temmuz 2024, 21:00
Bilet: Passo

Otelde
Yeni bir hayat arayan güzel bir kadın ve vazgeçmiş bir yazarın hikayesi… Karşılaştıkları otel odasında mı başlıyor yoksa orada mı sona erecek? Polis, odadaki cesetlerin sırrını bulduğu tek delil ile çözebilecek mi? “Peki, sana bir rol verip oynamaya zorlarsam oynar mısın o rolü, yalnızca beni sevdiğin için?” Bize biçilen roller, aslında oynamak istediklerimiz ve başka rollere bürünerek hayattan kaçışımızsa doğal değil mi hep oyunla gerçeği birbirine karıştırmamız?
Yer: Kadıköy Belediyesi Selamiçeşme Özgürlük Parkı
Tarih: 19 Temmuz 2024, 21:00
Bilet: Mobilet

Kapıların Dışında
İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesiyle Alman asker Beckmann, insanlığın yitirildiği, Rus cephesinden sakat bir bacakla ve paramparça bir zihinle yurduna döner. Çavuş Beckmann, kendi benliği gibi enkaza dönen kentinin ve geride bıraktığı sevdiklerinin değiştiğine, başkalaştığına, eskiye dair hiçbir şeyin yerinde olmadığına tanık olur. Yaşamın ve ölümün dışına itilen Beckmann, geçmişinin bütün kayıplarıyla çaresizlik, umutsuzluk içinde kentine, toplumuna yabancı ve yapayalnız bir halde bütün kapıların dışındadır artık.
Yer: Atatürk Kültür Merkezi
Tarih: 25 Temmuz 2024, 20:00
Bilet: Biletinial

Pera Palace'ta Cumartesi Tiyatrosu – Bir Delinin Hatıra Defteri
7. derece bir memurun, sıradanlıktan, sınıfsal farklılıklardan akli dengesini yitirmesi… Memurun kendi ağzından anlattığı bir oyun… Memur Ivanoviç'in yaşantısında patronun kızına aşık olması, patronunun köpeğinin mektuplarını alıp patronun kızı hakkında bilgiler öğrenmek istemesi… Ivanoviç'teki tuhaflığı sınıf ayrımından dolayı olduğunu düşünebiliriz. Patronu, kızını generallerle evlendirme düşüncesindeyken zaten yaşantısından memnun olmayan Ivanoviç, iyice kafayı sıyırır ve gittikçe daha da kötüye gider. Değiştirmesinin neredeyse olanaksız olduğu durumlarla zihninde sorunlar yaratır. Çözmeye çalışır lakin çözemez. İşte bu sırada kendini yeni İspanya'nın yeni kralı olduğuna inandırır. Öncesinde standart ve sıradan yaşantısı olan zavallı Ivanoviç, dönemin akıl hastalarına yapılan işkencelerine maruz kalır.
Yer: Pera Palace Hotel
Tarih: 27 Temmuz 2024, 12:00
Bilet: Passo

Leyla İle Mecnun Değil
Charlie Chaplin; “Komedi yapmak için tek ihtiyacım olan bir park, bir polis ve hoş bir kız” demiştir. Bir park, bir polis, hoş bir kız; zaman ve dahi mekana göre “herkes” oluyor. Ben oluyor, sen oluyor, o oluyor. Chaplin'in parkı, polisi ve hoş kızı her şeydir, herkestir artık, tıpkı Chaplin'in “herkes” olması gibi… Kadın, Adam ve İskender bu oyunda “herkes”tir. Kadın ile Adam boşanmak üzerelerdir. Yaklaşık altı aydır evleri ayırmışlar, birbirlerinden uzaklaşmak, bitmiş bir aşktan kaçmakla, yeniden ateşlenmekten korkmak arasında gel-gitler ve kör olası alışkanlığın boyunduruğu ile cebelleşmektedirler. Boşanmalarına iki gün kala en sevdikleri, en çok görüştükleri, aşklarına tanıklık etmiş hatta nikah şahitliklerini yapmış İskender abileri ölüverir. Kadın ile Adam gömeceklerdir İskender abilerini; tam da boşanma davasından bir gün önce. Cenaze ve merasim silsilesi içinde geçen oyunumuzda, ‘Kadın ve Adam'ı ilişkilerini sorgularken, bazen didişirken, bazen de gülüşürken izleriz. Sevginin içinde öfke, hüznün içinde gülümseme, hızın içinde durgunluk. İnsanlık tüm azgınlığı ve doyumsuzluğuyla tüketirken dünyayı, Kadın ve Adamlar tükenmeyecekler mi? Çok iyi anlaşmak bile zarar mı verecek? Beraber çok çok ama çok eğlenmek bile tüketecek mi?
Yer: Kadıköy Belediyesi Selamiçeşme Özgürlük Parkı
Tarih: 28 Temmuz 2024, 21:00
Bilet: Biletix

Süt Kardeşler
Bahriyeli iki askerin bilerek izin kağıtlarını değiştirmesi sonucu ortaya çıkan karışıklık, Bahriyeli Komutan Gazanfer sayesinde sonuca kavuşturuluyor. Geleneksel Türk Tiyatrosundan örnekler sunan oyun, sahne, dekor ve kostümleriyle oyunu izleyenleri 1950'li yıllara götürüyor.
Yer: Kadıköy Belediyesi Selamiçeşme Özgürlük Parkı
Tarih: 29 Temmuz 2024, 21:00
Bilet: Biletinial

Deli Bayramı
Turgut Özakman'ın 1987 yılında kaleminden dökülen “Deliler” oyunu günümüzde oynansa… Üstüne üstlük tüm bu deliler arada bir dönüp, 1980'li yıllara göz kırpsa bir de?
Yer: Swissotel The Bosphorus
Tarih: 31 Temmuz 2024, 21:00
Bilet: Passo

İstanbul etkinlik takvimi, temmuz ayının en iyi tiyatroları