”EKİP MONİ” oyunu görme engelli bireyler ile sahnelenmeye hazırlanıyor

Görme Engelliler Derneği tarafından hazırlanan ''Ekip Moni'' oyunu seyircilerin karşısına çıkmanın heyecanı yaşıyor : Aşık Veysel, Metin Şentürkler çıkacağını dile getirdi

featured
Kastamonu Görme Engelliler Derneği üyelerinin oluşturduğu "Ekip Moni", üçüncü oyunlarıyla tiyatroseverlerin karşısına çıkmak için provaları sürdürüyor. ( Özgür Alantor - Anadolu Ajansı )
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

KASTAMONU'DA GÖRME ENGELLİLER DERNEĞİ TARAFINDAN ”EKİP MONİ” OYUNU SEYİRCİLER İÇİN HAZIRLANIYOR

“Hayata Farklı Bakıyoruz” oyunu 2022 Mayıs ayında izleyici ile karşı karşıya gelip, çok fazla beğeni aldı. Görme engelliler tiyatronun tozunu alıp tekrardan diğer oyunlara aktif halde sahnede yer aldı. Görme Engelliler Derneği Başkanı Cahit Kuşoğlu;  derneklerini 6 yıl önce kurduğunu ve tiyatro yapabilme düşüncesi olduğunu, bunun için tiyatro hocası yardımı ile  bu işe koyulduğunu aktardı.

Tiyatro yapmak için 3 yıl önce yola çıktıklarını belirten Kuşoğlu, “2021'de, ‘Tiyatro yapabilir miyiz?' düşüncesiyle yola çıktık. Tereddütlerimiz vardı ama başladık. Hulusi hocamızın dokunuşları ile  yola çıktık. Kastamonu insanı ile iç içe olup diğer görme engellilere örnek olmak, bir uzvun kaybedilmesinin büyük bir engel olmadığını göstermek için bu yola çıktık. Gerçekten biz bu işi sevdik. Bundan sonra da tiyatroya devam etmeyi düşünüyoruz” dedi

 ACABA YAPABİLECEK MİYİZ?

“Acaba yapabilecek miyiz, düşüncesiyle tiyatroya merak sardık. Biz bu işten çok keyif aldık ve tiyatronun tozunu yutmak çok hoşumuza gitti. Bu konuda ilerlemeyi hedef edindik. Bu üçüncü oyunumuz olacak. İlk oyunumuzu Kastamonu'da, ikinci oyunumuzu merkez ve ilçelerde sergiledik. Üçüncü oyunumuzu çevre illere, Allah nasip ederse ilerleyen süreçlerde tüm Türkiye'ye taşımak istiyoruz. Aşık Veysel, Metin Şentürk, görme engelliler olarak bizim idolümüz. Onlar çok yetenekliler ama tek yetenekli insanlar değiller. Eğer görme engellilerin elinden tutulursa daha nice Aşık Veyseller, Metin Şentürkler çıkacağını biliyoruz”

Ülke genelinde oyunlarını sahneleme düşüncesi  olduğunu  dile getirdi.

 

 

 

”EKİP MONİ” oyunu görme engelli bireyler ile sahnelenmeye hazırlanıyor