1. Haberler
 2. Kültür Sanat
 3. Amasya gezi rehberi: şehzadeler şehrinde tarihe yolculuk

Amasya gezi rehberi: şehzadeler şehrinde tarihe yolculuk

Amasya, tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü olan bir şehirdir. Gezilecek yerler konusunda zengin bir potansiyele sahiptir. İşte Amasya'da görülmesi gereken bazı önemli yerler...

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

, tarihi adı ile Amaseia toprakları, 7500 yıldır birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, Anadolu'nun en eski yerleşim alanları arasında sayılmaktadır. Bu özel coğrafyada binlerce yıldır yaşayan uygarlıklar, kalıcı eserler, izler bırakmışlar. Amasya da bu tarihi değerlerini, kültürünü günümüze taşıyabilmiş. Şehir antik İris bugünkü adı ile Nehri kıyısında dağların arasında vadiye konumlanmış, sırtını Harşena Dağı'na dayamış. Amasya, tarihi zenginliğinin yanı sıra coğrafi konumu ve Yeşilırmak kıyısına inci gibi dizilmiş yalı boyu evleri ile bir ressamın elinden çıkmış yağlıboya tablo gibi görüntü sunuyor.

 • Amasya Kalesi: Şehrin merkezinde yer alan Amasya Kalesi, tarihi ve mimari açıdan önemli bir yapıdır. Kaleye çıkarak şehri kuşbakışı görebilirsiniz.
 • Yeşilırmak Kıyısı: Amasya'yı ikiye bölen Yeşilırmak, şehre güzellik katan önemli bir doğal unsurdur. Nehir kenarında yürüyüş yapabilir veya teknelerle nehir turu yapabilirsiniz.
 • Hazeranlar Konağı: Osmanlı döneminden kalma bu konak, şehirdeki önemli tarihi yapıların başında gelir. İçinde Amasya Etnografya Müzesi bulunmaktadır.
 • Ferhat ile Şirin Aşkı Hikayesi Yontmaları: Amasya'nın simgelerinden biri olan bu yontmalar, Ferhat ile Şirin'in aşkını konu alır ve şehrin farklı noktalarında bulunabilir.
 • Amasya Müzesi: Şehrin tarihini ve kültürünü daha yakından tanımak için Amasya Müzesi'ni ziyaret edebilirsiniz. Burada birçok tarihi eser ve buluntu sergilenmektedir.Tarihi kent Amasya ziyaretçilerini bekliyor
 • Gölderesi Tabiat Parkı: Şehir merkezine yakın olan bu tabiat parkı, doğal güzellikleri ve yürüyüş parkurlarıyla ziyaretçilere huzurlu bir ortam sunar.
 • Beşiktaş Kaya Mezarları: Şehrin hemen dışında yer alan bu kaya mezarları, antik dönemden kalma önemli bir tarihi eserdir ve ilginç bir yapıya sahiptir.
 • Kral Kaya Mezarları: Şehir merkezine yakın konumda olan bu mezarlar, Hititler dönemine ait olduğu düşünülen kaya oyma mezarlarıdır.
 • Taşova Kaplıcaları: Amasya'ya yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunan Taşova Kaplıcaları, termal sularıyla ünlüdür ve sağlık turizmi açısından önem taşır.
 • Amasya Saat Kulesi: Şehir merkezindeki Saat Kulesi, Cumhuriyet Meydanı'nda bulunur ve şehrin sembollerinden biridir.
Amasya gezi rehberi: şehzadeler şehrinde tarihe yolculuk
Yorum Yap