YÖK Başkanı: Türkiye, uluslararası öğrenci alan ilk 10 ülke arasında

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Türkiye'nin en fazla uluslararası öğrenciye sahip ilk 10 ülke arasına girdiğini ve yabancı öğrencilere "düzensiz sığınmacı ya da göçmen" gözüyle bakmanın hatalı olduğunu belirtti.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, 'de eğitim gören sayısını açıkladı. Prof. Dr. Özvar, Bursa Teknik Üniversitesi'nde katıldığı konferansta konuştu.

“HEDEF DÜNYADA İLK 5”

Prof. Dr. Özvar, uluslararasılaşmanın, Yükseköğretim Kurulu ve üniversiteler için stratejik hedef olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bu hedef, Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Planları içinde de yer almış bir hedeftir. Bugün, ülkemizdeki üniversitelerde 198 farklı ülkeden 350 bine yakın uluslararası öğrenci öğrenim görmektedir. Bu yönüyle ülkemiz dünyada en fazla öğrenciye sahip ilk 10 ülke arasına girmiş ve yükseköğretimde küresel bir eğitim merkezi haline gelmiştir. Hedefimiz, uluslararası öğrenci sayısında dünyada ilk 5'e girmektir.”

“GÖÇMEN OLARAK BAKMAK YANLIŞ”

Uluslararası öğrencilere karşı olumsuz algı oluşturulduğunu söyleyen Prof. Dr. Özvar “Uluslararası öğrencilerin mevcudiyeti Türk vatandaşı öğrencilerimiz için herhangi bir hak kaybına neden olmamaktadır. Uluslararası öğrenciler konusuna bir düzensiz ya da sorunu olarak bakmak yanlış bir tutumdur” ifadelerini kullandı.

YÖK Başkanı: Türkiye, uluslararası öğrenci alan ilk 10 ülke arasında