Türkiye, son 23 yılın en kurak haziran ayını geride bıraktı

Bu yıl Türkiye genelinde haziran ayı yağışları, normaline göre yüzde 65, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 80 azaldı. Bu durum Türkiye'de son 23 yılın en düşük haziran ayı yağış miktarını oluşturdu.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

2024 yılı haziran ayı yağış raporlarına göre, genelinde geçmiş yılların aksine son derece düşük yağış miktarları kaydedildi. Normal dönem ortalama yağış miktarı 33,6 kilogram olan haziran ayında, geçen yıl metrekareye düşen 58,1 kilogramlık yağış miktarı bu yıl sadece 11,9 kilogramda kaldı. Bu durum, Türkiye'nin son 23 yılın ayını yaşadığını gösteriyor.

Özellikle Batı ve Orta Karadeniz, Marmara Bölgesinin büyük bir kısmı, kıyı Ege ve Antalya'nın doğusunda normalin yaklaşık %60'ı oranında yağış azalması görüldü. Ancak Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin gibi Karadeniz sahil illerinde %20'nin üzerinde yağış artışı kaydedildi.

Marmara Bölgesi genelinde yağışlarda %92'lik büyük bir azalma yaşanırken, Ege Bölgesi'nde %93, Akdeniz Bölgesi'nde %87 oranında düşüş görüldü. İç Anadolu Bölgesi'nde ise yağışlar normale göre %57 azaldı.

Yağışlı gün sayıları da 1991-2020 ortalaması olan 6,5 günün oldukça altında kalarak ortalama 3,4 gün olarak gerçekleşti. Ege Bölgesi'nin bazı kesimleri ile Antalya ve çevresinde yağışlı gün sayısı 3 günün altına düştü.

Yağışların en az olduğu iller arasında metrekareye sadece 0,4 kilogram yağış düşen İzmir öne çıkarken, en fazla yağış ise metrekareye 97 kilogram ile Rize'de gerçekleşti.

Bu veriler, Türkiye'nin iklim değişikliği etkileriyle karşı karşıya olduğunu ve yerel su kaynakları, tarım ve doğal yaşam üzerinde olası uzun vadeli etkileri değerlendirme gerekliliğini ortaya koyuyor.

Türkiye, son 23 yılın en kurak haziran ayını geride bıraktı