Tezgahta halıya ilk düğüm, tarlada son dokunuş kadınlardan

Antalya'da her yıl buğday hasadından sonra boş kalan yüzlerce dönüm tarlaya, bu yıl da canlı renkleriyle binlerce el dokuması halı serildi. Kışın beklediği depolarda üzerlerinde zararlıların biriktiği ve rengini kaybeden halılar, kadın çalışanlar tarafından günlerce güneşlendirilerek canlı renklere kavuşuyor.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

Turizm kenti ‘nın dokuma halı ve kilimiyle ünlü Döşemealtı ilçesinde kışın buğday ekilen lar, yazın kavurucu sıcaklarda halı tarlasına dönüşüyor. Farklı renk ve desenlerde dokunan yün halılar, yüzlerce dönüm araziye serilip, günlerce güneşte bekletiliyor. 'nin hemen her noktasından halılar, daha geniş arazilerde ve daha uzun güneşlenme süresi nedeniyle Antalya'ya gönderiliyor.

RENKLERİ CANLANSIN, BAKTERİLERDEN ARINSIN

Kışın halı ve kilim ticareti yapan işletmelerin depolarında bekletilen halılarda, nem nedeniyle ve böcek larvası birikiyor. Kavurucu güneşte bu zararlılardan arındırılan halılar, asıl rengine de kavuşuyor. Güneşlendirme işlemi sabah erken saatlerde başlayıp, gün batımına kadar sürüyor. Çalışanlar, sık sık halıları çevirerek her iki tarafının da eşit şekilde güneşlenmesini sağlıyor.

Tezgahta halıya ilk düğüm, tarlada son dokunuş kadınlardan