Sağlık ipuçları… Çiğ tavuk buzdolabında ne kadar süre saklanabilir? 

Çiğ tavuk, pek çok yemek tarifinin vazgeçilmez bir malzemesi olmasına rağmen, doğru saklama yöntemlerinin bilinmemesi sağlık risklerini beraberinde getirebilir. Peki çiğ tavuk buzdolabında ne kadar süre saklanabilir? İşte ayrıntılar...

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

Gıda güvenliği, mutfakta her zaman öncelikli olmalıdır. Ancak gibi hassas bir gıdanın doğru şekilde saklanması, sadece yemeklerinizin lezzetini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda sağlığınızı da korur. Peki çiğ tavuk buzdolabında ne kadar süre saklanabilir?

ÇİĞ TAVUK BUZDOLABINDA NE KADAR SÜRE SAKLANIR?

Çiğ tavuğun buzdolabında ne kadar süre dayanabileceği, öncelikle tavuğun satın alındığı andaki tazeliğine bağlıdır. Çiğ kümes hayvanı alırken dolgun ve esnek bir tavuk seçmeye özen gösterin. Sağlam olmalı ve görünür kozmetik kusurları olmamalıdır. Taze tavuk, beyaz veya sarı yağlı pembe ete sahip olmalıdır. (Soluk veya gri renkliyse bu, tavuğun bayatladığını gösterir.) Ayrıca, ambalajı dikkatlice inceleyin. Şişmiş ambalajlardan kaçının ve son kullanma tarihi en uzak olan paketi tercih edin.

Eve getirdiğiniz çiğ tavuğun buzdolabında bile hızla bozulabileceğini unutmayın. Çiğ tavuk buzdolabında en fazla 1-2 gün saklanabilir. Paket üzerindeki “son kullanma tarihi”, ürünün kalitesini garanti etmek için konulmuştur; ancak, basılı tarihe güvenmek yerine tavuğu bir veya iki gün içinde tüketmeye çalışın.

Süpermarketten çiğ tavuk aldıysanız, tavuğu o gece veya ertesi gün pişirmeyi planlayın. Bu kural, bütün tavuk ya da tavuk göğsü, uyluk ve baget gibi farklı kesimler için de geçerlidir. Aynı durum çiğ hindi için de geçerlidir.

Bildiğiniz gibi, önceden pişirilmiş tavukların saklanması ile ilgili kurallar biraz farklıdır. Eğer çiğ tavuğunuzu önerilen iki günlük süre içinde pişirdiyseniz, bu durumda yeni bir süre başlar. Pişmiş tavuk, buzdolabında dört güne kadar taze kalır.

Kötüleşme Riski Altında Çiğ Tavukla Ne Yapmalı?

Çiğ tavuğun bozulma riski varsa, durumunu değerlendirerek hemen tüketmeniz mi yoksa çöpe atmanız mı gerektiğine karar vermelisiniz. Tavuk henüz bozulma belirtileri (kötü koku, yapışkan doku veya renk değişikliği) göstermiyorsa, onu yiyebilir veya daha uzun süre saklamak için dondurabilirsiniz. Son kullanma tarihi yaklaşıyorsa, tavuğu daha erken tüketmek en iyisidir. Ancak, bozulma belirtileri varsa tavuğu atmak en güvenli seçenektir.

Sağlık ipuçları… Çiğ tavuk buzdolabında ne kadar süre saklanabilir?