Küresel ısınma etkisi :Türkiye Mısır’a benzeyebilir

Küresel ısınmanın etkileri her geçen yıl kendisini daha da fazla hissettirmeye devam ediyor..Türkiye’nin yakın gelecekte Mısır’la aynı iklim özelliklerini taşıyabileceğini ifade eden uzmanlar Anadolu’da ekosistemlerin bozulma tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Dr. , Türkiye'nin yakın gelecekte 'la aynı iklim özelliği taşımasının söz konusu olabileceğini söyledi.

Eroğlu, iklim değişikliğinin dünyada bütün canlıları olumsuz etkilediğini belirtti.

Küresel ısınmadan tüm dünyanın etkileneceğinin belirten Eroğlu bu konunun herkes tarafından ciddiye alınması gerektiğinin altını çizdi.

Eroğlu, iklim değişikliği dolayısıyla subtropikal kuşağın gittikçe kuzeye doğru genişlediğini vurguladı.

Sıcak alanın kuzeye daha fazla yayıldığına işaret eden Eroğlu, şu bilgileri kaydetti:

“Türkiye'nin yakın gelecekte Mısır'la aynı iklim özelliğini taşıması söz konusu. Bu açıdan denizlerimiz ısınıyor, ısındığı için istilacı balıklar bizim denizlerimize doğru, daha güneydeki denizlerde olsun, Akdeniz'e, Karadeniz'e doğru yol almaya başladı. Mesela hamsi daha kuzeye gidiyor. Daha soğuk kesimlere doğru göç ediyor. Bunlar bizim biyolojik popülasyonlarımızın biyolojik zenginliklerimizin azalmasına, buradaki habitatların yok olmasına neden oluyor.

Eroğlu, Türkiye'deki 3 bini endemik olmak üzere 12 bin bitkinin de küresel ısınmadan etkilenmesinin söz konusu olduğuna dikkati çekti.

‘ÖNCELİKLİ OLARAK DURUM TESPİTİ YAPMAMIZ LAZIM'

İklim değişikliğinin etkilerini azaltacak yöndeki çalışmaların daha da artırılması gerektiğini belirten Eroğlu, “İklim değişikliği özellikle sıcaklıkların artması, yağışın azalması ve kuraklık, ekosistemlerin bozulmasına, tarımsal verimliliğin düşmesine neden oluyor. Bununla ilgili gerekli tedbirleri almamız önemli. Bununla ilgili tabii ki politikalar üretmek gerekiyor. Gelecekte sıcaklık artışı ne kadar olacak, yağış azalması ne kadar olacak veya artışı, ne kadar varsa bunların tespit edilmesi gerekiyor. Yani bir kere mevcut durumu tespit etmemiz lazımdedi.

‘SU STRESİ ÇEKEN ÜLKELER ARASINDAYIZ'

Geleceğe yönelik yatırımlar ortaya koymamız gerekir diyen İlker Eroğlu ; “Mesela yağışlar azalıyor, sıcaklık artıyorsa, yağış isteği fazla olan bitkilerden ziyade bu iklime adaptasyonu sağlayabilecek bitki türlerine daha çok önem verilmesi lazım. Su kaynaklarının tasarruflu şekilde kullanılması da önemli. Suyu har vurup harman savurmamamız gerekiyor ki Türkiye zaten bu konuda su sıkıntısı çeken yani çeken ülkeler arasında yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Küresel ısınma etkisi :Türkiye Mısır’a benzeyebilir