q Deprem öncesi hazırlık: Acil durum konteynerleri yola çıktı – İlk Baskı

Deprem öncesi hazırlık: Acil durum konteynerleri yola çıktı

Olası depreme karşı Hakkari'ye gönderilmesi planlanan 500 konteynerden 200'ü yollandı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

Yetkililerin ve uzmanlarının uyarılarının ardından binalarda yapılan dayanım incelemelerinde Hakkari ve Yüksekova'da bazı kamu ve okul binaları boşaltılırken, da olası deprem için kent genelinde hazırlıklara başladı.

Hakkari Valiliği, birinci derece deprem kuşağında yer almaları nedeniyle kent merkezi ile Yüksekova ve Şemdinli'de konteyner alanları belirleyip, şu ana kadar polis ve jandarmadan oluşan 650 kişiye de arama kurtarma eğitimi verdi.

AFAD'ın hazırlıkları kapsamında da 2 bin 800 , Hakkari kent merkezi ile Yüksekova'daki depolara bırakılırken, TIR'larla getirilen ilk 200 konteyner ise Şemdinli ilçesinde vinçlerle belirlenen alana bırakıldı.

2 BİN 500 KONTEYNER, 10 BİN ÇADIR

Planlama kapsamında Hakkari kent merkezine ve Yüksekova ilçesine 1000'er, Şemdinli'ye 500 konteyner ile kent geneli için 10 bin çadır gönderilecek. Bu kapsamda gönderilen 200 konteyner ise Şemdinli ilçesinde belirlenen alana yerleştirildi.

DÖRT İLÇEDE DEPOLAR KURULACAK

Hakkari Valisi Ali Çelik, olası deprem için yapılan hazırlıkların sürdüğünü söyledi. Vali Çelik “Temennimiz o ki kullanma gereğinde duymayalım. Hakkari merkez başta olmak üzere Yüksekova, Çukurca, Şemdinli ve Derecik ilçelerimizde lojistik depolar kurulacak. Bu konuda her talebimize AFAD üzerinden destek verdiği için İçişleri Bakanımıza şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Deprem öncesi hazırlık: Acil durum konteynerleri yola çıktı