Son Dakika…Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İsrail- İran gerişimi açıklaması: İki taraf da farklı şeyler söylüyor

ABD medyası, sabaha karşı İsrail'in İran'a misilleme saldırısı başlattığını duyurdu. İran Devlet Televizyonu hava savunma sistemlerinin devreye girdiğini ve İsfahan üzerinde görülen 3 İHA'nın imha edildiğini açıkladı. Cuma namazı çıkışı gazetecilere konuşan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Herkes Filistin’in yanında yer alırken ABD ne yazık ki İsrail’in yanında yer almak suretiyle duruşunu ortaya koyuyor" dedi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip , Cuma namazı çıkışında gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

İran ile arasındaki gerilime ilişkin konuşan Erdoğan, “İki taraf da farklı şeyler söylüyor, sahiplenme yok” dedi.

Erdoğan, “Herkes Filistin'in yanında yer alırken ne yazık ki İsrail'in yanında yer almak suretiyle duruşunu ortaya koyuyor. Zaten farklı bir şey beklemiyorduk” ifadelerini kullandı.

İKİ TARAF DA FARKLI KONUŞUYOR

Erdoğan açıklamasında  şu ifadelerini kullandı.

İsrail farklı şeyler söylüyor, İran farklı şeyler söylüyor. Sahiplenme yok. Akla ziyan olmayan bir açıklama da yok. İran'ın yaptığı açıklamalara da bu ‘doğru söylüyor' diyemiyorsunuz. İsrail'inkini zaten hiç diyemiyorsunuz. Amerika'yı ileri sürüyorlar… Çok daha önemlisi BM Güvenlik Konseyi'nde ABD'nin son yapılan açıklamalarda İsrail'in yanında yer aldığını görüyoruz. Ve ABD burada herkes Filistin'in yanında yer alırken ABD ne yazık ki İsrail'in yanında yer almak suretiyle duruşunu ortaya koyuyor. Zaten farklı bir şey beklemiyorduk.”

IRAK'TA GÜNDEM NE OLACAK?

Irak ziyaretine ilişkin de konuşan Erdoğan, şunları söyledi.

Irak ziyaretimiz ertelenen bir ziyaretti. Seçim sonrası diye planladık ve şimdi seçim de bitti ve Irak'a olan ziyaretimizi inşallah gerçekleştireceğiz. Günübirlik bir ziyaret. Önce Bağdat… Bağdat'ta sayın cumhurbaşkanı ve başbakan ile yapacağımız görüşmelerden sonra oradan bir de Erbil ziyareti gerçekleştireceğiz. Erbil'de kuzey Irak sorunlarını görüşme fırsatımız olacak. Bu aynı zamanda da Irak-Türkiye ilişkilerini bir genelleme çatısı altında ele alacağımız konular olacak”

ALMAN CUMHURBAŞKANI'NIN ZİYARETİ

Öte yandan Alman Cumhurbaşkanı'nın Türkiye ziyareti ile ilgili soruya yanıt veren Erdoğan şöyle konuştu:

Türkiye-Almanya arasındaki ilişkileri ele alma fırsatımız olacak. Geçmişten bugüne dostluklarımız var. Bu ilişkileri değerlendirme fırsatımız olacak. Ticari, askeri, ekonomi konularını ele alacağız. Sayın cumhurbaşkanının bizimle yapacağı görüşmelerde Almanya-Türkiye ilişkilerini nasıl daha ileriye taşıyabiliriz, bunu görüşme fırsatımız olacak.”

 

Son Dakika…Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İsrail- İran gerişimi açıklaması: İki taraf da farklı şeyler söylüyor