Gülsüm Elvan, Berkin Elvan’ın ölümünün 10. yılında konuştu: ‘O adamı her gördüğümde ‘Emri ben verdim’ sözü aklıma geliyor’

Gezi direnişi sırasında polis tarafından vurularak hayatını kaybeden 14 yaşındaki Berkin Elvan'ın ölümünün üzerinden 10 yıl geçti. Adalet arayışını sürdüren anne Gülsüm Elvan, "Olmayan bir adaleti var etmeye çalışıyoruz. Daha geçen salı yargılandım, Cumhurbaşkanı’na hakaretten." dedi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

Gezi direnişi sırasında polisin attığı göz yaşartıcı gaz kapsülünün başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden ölümünün 10'uncu yılında anılıyor. Elvan'ın ölümünün ardından dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı bir konuşmada “Emri ben verdim” diyerek Elvan'ı terörist ilan etti, anne 'ı ise yuhalattı.

Elvan'ın ölümüne neden olan polis Fatih Dalgalı hakkında verilen 16 yıl 8 ay hapis cezası reddedildi. Hak arayışı süren anne Gülsüm Elvan, 'e konuştu.

ERDOĞAN, ‘EMRİ BEN VERDİM' DEMİŞTİ

“Daha geçen salı yargılandım, Cumhurbaşkanı'na hakaretten. Ben o adamı gördüğüm zaman o sözü gözümün önüne geliyor ne konuşursa konuşsun. “Emri ben verdim” sözü geliyor gözümün önüne. Kaç adalet bakanı değişti ama adalet değişmedi. Adalet git gide batağa çöktü. Bugün Türkiye'de kaç tane çocuk öldürülüyor? İş cinayetleri, deprem bunlara kader diyorlar, bunlar kader değil. Biz halen sokak ortasından öldürülen kadınlar var onlar için mücadele etmeye devam edeceğiz. Olmayan bir adaleti var etmeye çalışıyoruz. Umarım birlikte mücadele ederek, direnerek bir gün var edeceğiz. Ülkemizde adalet olmadığı sürece hırsızlık da olur açlık da olur her şey olur onun için adalet için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

KATİLİNİN TUTUKLANMASINA GEREK BİLE GÖRÜLMEDİ

Berkin'in ölümüne neden olan polis memuru Fatih Dalgalı'nın yargılandığı dava tam 8 yıl sürdü. Dalgalı'ya önce ‘kasten öldürme' suçundan müebbet hapis cezası verilirken, daha sonra mahkeme suçun ‘olası kastla' işlendiğini hükmetti ve cezayı 20 yıla indirdi.

Bu ceza da Dalgalı'nın geleceği üzerindeki olası etkisi düşünülerek 16 yıl 9 aya düşürüldü. Dalgalı'nın tutuklanmasına bile gerek duyulmazken, dosya Yargıtay'da halen bekletiliyor.

BERKİN'İN AİLESİNİ CUMHURBAŞKANINA HAKARETTEN YARGILIYORLAR

Berkin Elvan'ın ölümüyle ilgili adalet sağlanamazken, annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan hakkında, ‘Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla dava açıldı.

Daha geçen hafta davanın 6'ıncı duruşması İstanbul 43'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Gülsüm Elvan mahkemedeki savunmasında, hakaretten yargılandığını ancak asıl hakarete uğrayanın kendisi olduğunu belirterek “Benim uğradığım hakarete ilişkin hiçbir işlem yapılmamaktadır? Emri ben verdim diyen yargılanmıyor, ben yargılanıyorum. Cumhurbaşkanı olması yargılanmasına engel mi? Olayda ben mağdur edildim, yargılanmam mağduriyetime neden olmaktadır, beraatımı istiyorum” dedi.

Baba Sami Elvan da “Önceki savunmalarımı tekrar ediyorum. Söylediğimiz sözlerin arkasındayız, biz evladımızı kaybettik, haklı davamızda yargılanıyoruz. Ben haklıyım, beraatımı talep ediyorum” dedi.

Duruşmada karar çıkmazken, bir sonraki duruşmanın 10 Eylül'de yapılmasına karar verildi.

‘KAÇ TANE BAKAN DEĞİŞTİ ADALET DEĞİŞMEDİ'

Oğlu Berkin Elvan'ın öldürülmesinin 10'uncu yılında Evrensel'e konuşan Gülsüm Elvan, “Daha geçen salı yargılandım, Cumhurbaşkanı'na hakaretten. Ben o adamı gördüğüm zaman o sözü gözümün önüne geliyor ne konuşursa konuşsun. ‘Emri ben verdim' sözü geliyor gözümün önüne” dedi.

‘Adalet git gide batağa çöktü' diyen Gülsüm Elvan, “Kaç adalet bakanı değişti ama adalet değişmedi. Adalet git gide batağa çöktü. Bugün Türkiye'de kaç tane çocuk öldürülüyor? İş cinayetleri, deprem bunlara kader diyorlar, bunlar kader değil. Biz halen sokak ortasından öldürülen kadınlar var onlar için mücadele etmeye devam edeceğiz. Olmayan bir adaleti var etmeye çalışıyoruz. Umarım birlikte mücadele ederek, direnerek bir gün var edeceğiz. Ülkemizde adalet olmadığı sürece hırsızlık da olur açlık da olur her şey olur onun için adalet için mücadele etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Gülsüm Elvan, Berkin Elvan’ın ölümünün 10. yılında konuştu: ‘O adamı her gördüğümde ‘Emri ben verdim’ sözü aklıma geliyor’