Dava yine ertelendi

Tekirdağ Çorlu'da 25 kişinin yaşamını yitirdiği Çorlu Tren Katliamı'na ilişkin davada bugün karar çıkması beklenirken dava yine ertelendi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

'ın Çorlu ilçesinde 8 Temmuz 2018'de meydana gelen ve 7'si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği, 300'den fazla kişinin de yaralandığı tren faciasına ilişkin davanın bugünkü duruşmasında karar beklenirken duruşma 25 Nisan'da yapılacak.

Davada bir türlü karar çıkmamasına tepki gösteren duruşma salonundaki müştekiler, heyetinin erteleme kararını alkışlarla protesto etti.

“SARAYIN SOYTARISISINIZ”

Katliamda oğlu Oğuz Arda Sel'i kaybeden Mısra Öz, kararın hemen ardından duruşma salonunu terk eden mahkeme başkanına “Sarayın soytarısısınız, sen kimsin dalga mı geçiyorsun, sağlığımızdan olduk, yazıklar olsun. Senin de ailen var” dedi.

Aileler, duruşma salonunu terk ederken “Hak hukuk adalet, kaza değil cinayet” sloganları attı.

“ADALET İSTYORUZ”

Çorlu tren kazasında yakınlarını kaybeden aileler, mahkemeye gitmeden önce Çorlu Meydanında toplandı. Aileler “Adalet İstiyoruz” pankartı açarken, kaybettikleri yakınlarının fotoğraflarının basılı olduğu pankartları taşıdı.

Aileler, “Hak, hukuk, adalet kaza değil cinayet”, “Çorlu'nun hesabı sorulacak”, “Gün gelecek devran dönecek, katiller halka hesap verecek” sloganları attı.

ÖZGÜR ÖZEL KATILDI

Açıklamaya, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in yanı sıra Gezi direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle öldürülen Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan ve birçok sivil toplum örgütü temsilcisi de katıldı.

Faciada hayatını kaybeden Oğuz Arda Sel'in dedesi Mehmet Öz, Özgür Özel'e hesap sormak için soru önergesi istediğini ifade etti. Özel ise şöyle cevap verdi:

“Araştırma önergesi verilecek bir meclis komisyonu için çalışmalar yapacağız. Esas yargılanması gerekenler ortada yok. Bugün burada olması gereken kişi 14 ay sonra görevine iade edildi. Bu demektir ki iktidar mahkemeye ‘sahip çıkıyorum' mesajı veriyor. Millet sandığa gittiğinde bunları cezalandırmazsa bu duyarsızlık devam edecek. Bu cezasızlık kültürü, Soma'dan sorumluya, Hendek'ten sorumluya, Afyon'dan sorumluya, Çorlu'dan ceza vermezsen anaların gözyaşı akar “ifadelerini kullandı.

Dava yine ertelendi