Çanakkale Savaşı’nın ilk şehitleri Seddülbahir Kalesi’nde anıldı

Çanakkale Savaşı'nın ilk şehitleri anısına Seddülbahir Kalesi'nde tören düzenlendi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

İngiliz ve Fransız donanmalarına ait gemilerin Çanakkale Savaşları‘nın başlangıcı olarak kabul edilen 3 Kasım 1914'te boğazın girişini bombalamaları sırasında şehit olan 5 astsubay ve 81 er için ‘nde tören düzenlendi.

Anma törenine Vali İlhami Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Biçen, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Eceabat Kaymakamı Murat Çiçek, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Program saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. 'nda şehit olan askerler için dua edilmesinin ardından İlk Şehitler Kabristanlığı'na karanfil bırakılmasıyla tören sona erdi.

‘HER ZAMAN BÜYÜK BİR GÜÇLE, GAYRETLE ÇALIŞACAĞIZ'

Çanakkale ruhunu unutturmamak ve gelecek kuşaklara aktarılması için çalıştıklarını söyleyen İsmail Kaşdemir,

“Her zaman büyük bir güçle, gayretle çalışacağız. Çünkü çalışmalarımızdaki ilhamı Çanakkale ruhundan alıyoruz. İnşallah Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında Cumhuriyet'e giden ilk yolların başladığı bu mekanlarda, kurtuluşa olan inancın ortaya çıktığı bu mekanlarda, Gazi 'ün tarih sahnesine çıktığı ilk bu mekanlarda Çanakkale ruhu da milli mücadele ruhu da Cumhuriyet ruhu da asla eksik olmayacak ve kıyamete kadar da var olacak. Bir kez daha bize bu toprakları vatan yapanları, bu toprakları kurtaranları, bu topraklarda Cumhuriyet'i kuranları, Çanakkale'yi geçilmez yapanları, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kahraman arkadaşları ve kahraman Mehmetçikleri rahmet, minnet ve şükran duygularımızla anıyoruz. Aziz ruhları şad olsun” diye konuştu.

Çanakkale Savaşı’nın ilk şehitleri Seddülbahir Kalesi’nde anıldı

Yorumlar kapalı.