Boşanma aşamasında öldürülen Petek’in annesi: Yavruna ‘Ben senin annenin katiliyim’ nasıl diyeceksin

Edirne'de boşanma aşamasındaki eşi Berşan Aksak (22) tarafından 3 kurşunla vurularak öldürülen 1 çocuk annesi Petek Aksak'ın(22), annesi Pınar Otçu, "Katilin en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum. İçim yanıyor anneyim, torunum için dayanacağım. Sadece şunu söylemek istiyorum; benim ciğerimi yaktın sen yavruna nasıl hesap vereceksin ? ‘Ben senin annenin katiliyim’ nasıl diyeceksin?" dedi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

Edirne Belediyesi Mor Ev Kadın Atölyesi'nde Petek'in annesi Pınar Otçu ile bir araya gelen kadın kuruluşları tepkilerini dile getirdi

Petek'in annesi Pınar Otçu, Berşan Aksak'ı önce Allah'a sonra devlete havale ettiğini belirterek, şunları söyledi:

‘BEN SENİN ANNENİN KATİLİYİM' NASIL DİYECEKSİN

“En ağır ceza ile cezalandırılmasını istiyorum. İçim yanıyor anneyim, torunum için dayanacağım. Sadece şunu söylemek istiyorum; benim ciğerimi yaktın sen yavruna nasıl hesap vereceksin ? ‘Ben senin annenin katiliyim' nasıl diyeceksin? Nasıl yüzün olacak? Yüzüne nasıl bakacaksın? O çocuk büyüdüğünde ‘Senin annen bir melekti ben onu katlettim.

YAVRUMUN YAVRUSUNU BANA EMANET EDİN

O kadar caniydim ki gözüm kimseyi görmedi. Ben ona defalarca ateş ettim' Hiç için sızlamadan nasıl diyeceksin bunu ? O yavrunun psikolojisi ne olacak ? Yavrumun yavrusunun bana emanet edilmesini istiyorum. Onu zaten bir benim doğurmadığım kaldı. Ben büyüttüm, annesinin karnında geldi. Bu yaşa kadar ben büyüttüm onu.
Babasının bir yudum lokması yoktur boğazından geçen. Babası bu zamana kadar çalışmadı. Her şey var, saygısızlık, uyuşturucu, kumar zaten aşamasındaydı 1 ay sonra mahkemesi vardı. Benim kızım torunumla sürekli bendeydi. Ben kol kanat gerdim. Ben çocuklarıma hayatımı feda ettim. ‘Seni seviyorum ama öldürmem gerek' Bu ne demek sen nasıl bir ruh halindesin. Önce Allah'a sonra da devletimize havale ediyorum. Yüreğimde alev topu var ama tek tesellim torunum.'

Petek Aksak'ın babası Hakkı Kaçarlar da, “Bir cana nasıl kıyılır? Bir anne doğurandır, cennettir, güldür. Nasıl kıydın sen o anneye? Sen çocuğuna ne diyeceksin? Boşayabilirsin, yakışır mı bir anneye kıymak” ifadelerini kullandı.

 

Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurcan Pektaş da kadına yönelik şiddetin insanlık onuruna aykırı bir suç olduğunu ve kabul edilemeyeceğini söyledi. Toplum olarak kadının güvenliği ve haklarının korunması için birlikte çalışmaları gerektiğini belirten Pektaş, Petek için adaletin sağlanması için sürecin takipçisi olacaklarını kaydetti. Pektaş açıklamalarında şunları kaydetti:

Kadınların yaşam haklarının korunması ve şiddete maruz kalan herkesin sesinin duyulması için hepimizin bir araya gelmesi gerekmektedir.

‘KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELEDE KARARLILIĞIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ'

Bu tür acı olayların bir daha yaşanmaması için toplumsal farkındalığın artırılması ve eğitimin yaygınlaştırılması önemlidir. Unutmayalım ki, kadınlar güçlü, değerli ve yaşamın her alanında eşit haklara sahiptir. Toplumumuzda herkesin barış içinde ve güven içinde yaşaması için kadına yönelik şiddetle mücadelede kararlılığımızı sürdüreceğiz. Kaybımız çok büyük ve acı gerçekten söylenecek söz çok az. Hiçbir şey diyemiyoruz. Sadece psikolojik ve yasal süreçte yanlarında olduğumuzu belirtmek istiyorum” 

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu da Petek'in eşi tarafından öldürülmesinin tüm Edirne'yi yasa boğduğunu belirterek, “Gerçekten bizi çok çok üzdü. Böyle bir olayın bir daha yaşanmaması için bütün devlet kurumları hep birlikte çalışacağız. Toplumun bu şiddet sarmalından çıkması için de elimizden geleni yapacağız.

Belediye başkanımız avukat Filiz Gencan Akın da kendisi de hukuki sürecini takip edeceğini söyledi. Aile ile de hep beraberiz. Biz çok üzgünüz, Edirne'mizin de böyle şeylerle anılmasını asla istemiyoruz. Bu anlamda da toplumdaki şiddet sarmalından kurtulmak için elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz. Kadın cinayetlerinin son bulması için de elimizden gelen her şeyi yapacağız” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Şükrüpaşa Mahallesi'nde 13 Nisan Cumartesi günü Berşan Aksak'ın silahla vurduğu Petek Aksak, olay yerinde hayatını kaybetmişti. Kaçan şüpheli Aksak, polis tarafından gözaltına alınmış, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanmıştı.

Boşanma aşamasında öldürülen Petek’in annesi: Yavruna ‘Ben senin annenin katiliyim’ nasıl diyeceksin