Erdoğan’ın Sanchez’den istediği gemi!

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, soru üzerine "Dayanışmanın birinci sırasında TCG Anadolu'yla bir adım attık. Bunun bir üst segmentine geçelim istiyoruz" dedi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

Cumhurbaşkanı Tayyip , İspanya'nın işbirliğiyle üretilen amfibik çıkarma gemisi 'dan daha gelişmiş bir geminin üretimi için İspanya ile birlikte çalışmak istediklerini söyledi.

İspanya Başbakanı Pedro ile ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, soru üzerine “Dayanışmanın birinci sırasında TCG Anadolu'yla bir adım attık. Bunun bir üst segmentine geçelim istiyoruz. Bir üst segment, mevcuttan daha büyüğünü birlikte yapalım istiyoruz” dedi.

Uçakların inebileceği kısa bir pist barındıran TCG Anadolu Nisan ayında hizmete alındı. Gemi Türkiye'nin uzak coğrafyalarda “kuvvet aktarımı” yapmasına, yani askeri gücünü kullanmasına imkan veriyor.

Tam kapsamlı bir uçak gemisinin yapılması için ön çalışmalar yürütüldüğü daha önce açıklanmıştı. Erdoğan'ın İHA ve SİHA'nın iniş yapabileceği gemi talebinde bulunduğu tahmin ediliyor.

Basın toplantısı öncesinde iki ülke arasında çeşitli anlaşmalar imzalandı.

GAZZE'DE ATEŞKES

Erdoğan ayrıca Gazze Şeridi'nde İsrail'in Hamas'a karşı yürüttüğü ve on binlerce Filistinlinin hayatını kaybettiği savaşı sona erdirecek ateşkes teklifini kabul etmesi için Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi ve ABD'nin İsrail'e baskı yapması gerektiğini söyledi.

Erdoğan, Hamas ve İsrail'in değerlendirdiği ateşkes teklifi hakkında soru üzerine BM Güvenlik Konseyi'nin hafta başında aldığı ateşkese destek kararına atıfta bulunarak şöyle dedi:

“BM Güvenlik Konseyi'nin de böylesi bir zemine gelmesi olumludur. Fakat BM maalesef bu süreçte çok yara aldı… İsrail'e gerekli baskı yapılmalı” dedi.

Erdoğan’ın Sanchez’den istediği gemi!