Aydın’da domates üretimi projesi büyük başarı kazandı

Aydın'da Domates Üretimi Projesi, bölgede tarım alanında büyük bir başarı elde etti! Yeni yöntemler ve teknolojilerle desteklenen proje, Aydın'ın tarımsal potansiyelini daha da güçlendirdi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

Önemli tarım kentlerinden olan 'da gerçekleştirilen “Tarlada Domates Yetiştiriciliği Entegre Kontrollü Ürün Yönetimi” projesi bu yıl da başarıyla tamamlanırken, domates tarlalarından alınan numuneler analiz edilecek.Aydın İl Tarım ve Müdürlüğü koordinesinde yürütülen “Tarlada Domates Yetiştiriciliği Entegre Kontrollü Ürün Yönetimi” (EKÜY) projesi bu yıl da başarıyla tamamlandı. Çevrenin ve doğal dengenin korunması, sağlıklı ürün elde edilmesi ve pestisit kullanımının kontrolü amacıyla yürütülen proje çerçevesinde il genelindeki bin 470 dönüm domates üretim alanlarında kontroller gerçekleştirildi. İlçe Tarım Müdürlükleri işbirliği ile gerçekleştirilen kontrollerin ardından öncesi domateslerden numuneler alındı. Alınan numuneler analize gönderilirken, analizlerin temiz çıkmasının ardından 41 üreticiye EKÜY logosu ve sertifikası verilecek.
Konu ile ilgili Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada “Tarlada Domates Yetiştiriciliği Entegre Kontrollü Ürün Yönetimi projemiz bu yıl da başarıyla tamamlandı. EKÜY, Bakanlığımızın ‘tarladan sofraya güvenilir gıda' misyonu doğrultusunda kontrollü pestisit kullanımı ile kalıntısız yaş sebze ve meyve üretimini hedefleyen entegre ve kontrollü ürün yönetimi, izleme ve eğitimi projesidir. Çevrenin ve doğal dengenin korunması, sağlıklı ürün elde edilmesi ve pestisit kullanımının kontrolü amacıyla üreticilerin kendi tarla, bağ, bahçe ve sera gibi üretim alanlarında entegre mücadele prensipleri doğrultusunda üretim yapmalarını sağlamaktır.

Aydın’da domates üretimi projesi büyük başarı kazandı