Dünya Mutluluk Raporu yayımlandı: Zirve değişmedi! Peki Türkiye kaçıncı sırada?

Dünya Mutluluk Raporu'nun 2024 yılı raporu yayımladı. Her yıl yayınlanan raporda listenin başındaki ülke yine değişmedi ve Finlandiya, listenin birinci sırasındaki yerini korudu. Finlandiya'yı komşu ülkeleri takip ederken, Türkiye listenin 98. sırasında yer aldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

'nun bu yılki sayısı yayımlandı ve bir kez daha İskandinav ülkeleri listenin başında yer aldı. , listenin birinci sırasındakini yerini korudu.

Bu yılki rapor, yaş gruplarına göre ayrı sıralamaların yer aldığı ilk rapor oldu ve dünyanın bazı yerlerindeki gençler arasında yaşam memnuniyetinin düşüşe geçtiğini gösterdi.

EN MUTLU ÜLKELER…

2012 yılında Birleşmiş Milletler'in 20 Mart Dünya Uluslararası Mutluluk Günü dolayısıyla her yıl yayınlanan rapora göre Finlandiya bir kez daha dünyanın en mutlu ülkesi oldu.

Gallup, Oxford Refah Araştırma Merkezi ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı tarafından hazırlanan raporda, 140'tan fazla ülkedeki insanlardan alınan verilerinden yararlanıyor.

Dünya Mutluluk Raporu'nun kurucu editörlerinden John Helliwell, ankette her katılımcıdan hayatlarını bir bütün olarak, neye değer verdiklerini dikkate alarak puanlandırmalarını istediğini söyledi

Helliwell, “Finlandiya'nın tüm bu şeyler açısından oldukça zengin olduğunu görüyorsunuz, örneğin sokakta düşürülen cüzdanların geri verilmesi, insanların her gün birbirlerine yardım etmesi, sağlık ve eğitim fırsatları gibi.” dedi. Finlandiya'nın mutlu göçmenlere de sahip olduğunu belirten Helliwell, “Bu nedenle bu, yeni gelenlerle paylaşmaya hazır oldukları bir şey.” ifadelerini kullandı.

Rapor, yaşam değerlendirmelerini açıklamaya yardımcı olmak için altı temel değişkeni inceliyor: Kişi başına düşen GSYİH, sosyal destek, sağlıklı yaşam beklentisi, özgürlük, cömertlik ve yolsuzluk algısı.

Finlandiya'nın komşu ülkeleri de listenin üst sıralarında yer aldı;

2. sırada Danimarka, 3. sırada İzlanda ve 4. sırada İsveç ve 7. sırada da Norveç yer alıyor.

Dünya Mutluluk Raporu'nun 2024 sayısına göre ilk 10 ülke şöyle;

1-Finlandiya

Beautiful old city Limmat River in Zurich, Switzerland. Historic center in the city of Zurich with views of the river and the bridge.

2-Danimarka

Aerial view of the rooftops of the old city in Riga, Latvia in winter

3-İzlanda

View of the red cottages by the coastline in Hamnøy, Lofoten Islands, Norway

4-İsveç

Kotor and the Boka Kotorska

5-

A wall opening with a view of a cityscape by the sea

6-Hollanda

Dark clouds over canal in Amsterdam

7-Norveç

Night sky glows with aurora snowy mountains generative AI

8-Lüksemburg

Neuschwanstein Castle, Germany

9-İsviçre

Colorful buildings near a river surrounded by mountains in Lucerne in Switzerland

10-Avustralya

Woman in the reserve is playing with a kangaroo

Raporda öne çıkan bazı verilere göre, 2021-2023 arasında dünyanın her bölgesinde olumsuz duygular kadınlarda erkeklerden daha yaygındı.

Olumlu duygular ise çok fazla değişmedi, hala gençler daha büyük yaş gruplarına kıyasla olumlu hislere daha çok sahip.

Küresel mutluluk eşitsizliği son on yılda tüm bölgelerde yüzde 20'den fazla arttı.

Kuşaklar arası mutluluk değerlendirmesi de farklılık gösteriyor. Buna göre, 1965'ten önce doğanlar (Boomerlar ve öncesi) yaşam değerlendirmeleri anketinde 1980'den sonra doğanlara (Y kuşağı ve Z kuşağı), kıyasla dörtte bir puan daha yüksek.

Listenin geri kalanındaki bazı ülkeler ise şöyle;

14. sırada Avusturya, 20. sırada İngiltere, 23. sırada ABD, 28. sırada Suudi Arabistan, 36. sırada İspanya, 51. sırada Japonya, 64. sırada Yunanistan bulunuyor.

TÜRKİYE KAÇINCI SIRADA?

2023 raporunda 106. sırada yer alan , 2024 raporunda 98. sıraya yükseldi.

143 ülkenin yer aldığı raporda, Afganistan mutluluk sıralamasında dünyanın en düşük sıralamasında yer alan ülke olmaya devam ediyor. Lübnan, Lesoto, Sierra Leone ve Kongo da son sırada yer aldı.

Dünya Mutluluk Raporu yayımlandı: Zirve değişmedi! Peki Türkiye kaçıncı sırada?