Çin’de pantolonunda yılan kaçakçılığı yapan adam yakalandı

Çin Gümrük İdaresi’ne göre, bir adam tam 104 tane canlı yılanı pantolonuna sıkıştırarak Hong Kong’dan Çin’e sokmaya çalışırken yakalandı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

Çin Gümrük İdaresi tarafından salı günü yapılan açıklamada, adı açıklanmayan yolcunun yarı özerk Hong Kong'dan sınır kenti Shenzhen'e geçmeye çalışırken gümrük memurları tarafından durdurulduğu belirtildi.

Açıklamada, “Gümrük memurları yaptıkları incelemede, yolcunun giydiği pantolonun ceplerinin altı adet kanvas büzgülü torba ile doldurulduğunu ve bantla kapatıldığını tespit etti. Torbalar açıldığında, her birinin her türlü şekil, boyut ve renkte canlı yılanla dolu olduğu tespit edildi” denildi.

TAM 104 YILAN PAKETLENMİŞ HALDE
Açıklamada, memurların 104 sürüngen ele geçirdiği, bunların arasında süt yılanları ve mısır yılanlarının da bulunduğu ve çoğunun yerli olmayan türler olduğu belirtildi.

Açıklamaya eşlik eden bir videoda, iki sınır görevlisinin kıpır kıpır kırmızı, pembe ve beyaz yılanlarla dolu şeffaf plastik torbaları incelediği görülüyor.

Çin dünyanın en büyük hayvan kaçakçılığı merkezlerinden biri, ancak yetkililer son yıllarda dışı ticaretin önüne geçmeye başladı.

Ülkenin biyogüvenlik ve hastalık kontrol yasaları, insanların yerli olmayan türleri izinsiz getirmesini yasaklıyor.

Gümrük yetkilisi, adamın alacağı cezayı belirtmeden, “Kuralları çiğneyenler yasalara uygun olarak sorumlu tutulacaktır” dedi.

ÇİN'DE YILAN KAÇAKÇILIĞI
Çin'de yılan kaçakçılığı, çeşitli nedenlerden dolayı yaygın. Yılanlar, geleneksel Çin tıbbında yaygın olarak kullanılırken, yılan eti Güney Çin'de popüler bir yiyecek olarak talep görüyor.

Ayrıca, bazı yılan türleri egzotik evcil hayvan olarak besleniyor ve yılan derileri moda endüstrisinde kullanılıyor. Bu faktörler, yılan kaçakçılığının yaygın olmasının başlıca nedenleri olarak öne çıkıyor ve hem ekosistem üzerinde olumsuz etkilere yol açıyor hem de yılanların korunmasını zorlaştırıyor.

Çin’de pantolonunda yılan kaçakçılığı yapan adam yakalandı