1. Haberler
  2. Dünya
  3. Bilim insanlarından çarpıcı keşif: Binlerce ahtapot ölmek için neden aynı noktada toplandı?

Bilim insanlarından çarpıcı keşif: Binlerce ahtapot ölmek için neden aynı noktada toplandı?

Yaklaşık 20 bin ahtapot, her yıl çiftleşmek, yavrularını büyütmek ve sonra hayata veda etmek için Pasifik Okyanusu'nun 3,2 km derinliğindeki belirli bir bölgeye seyahat ediyor. Bu, dünya üzerindeki en büyük bilinen ahtapot buluşması. Bilim insanları, yıllar süren araştırmalar sonucunda bu buluşmanın neden burada gerçekleştiğini nihayet anladı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Monterey kentinin yaklaşık 128 km batısında yer alan bölge, ‘ Bahçesi' olarak adlandırılıyor.

Ahtapotların oraya seyahat etmesinin nedeni uzun yıllardır bir gizemdi, ancak yapılan bir araştırma tam olarak neden o noktayı seçtiklerini ortaya koydu.

KULUÇKA SÜRESİ AZALDIĞI İÇİN
Monterey  Körfezi Akvaryum Araştırma Enstitüsü'nde (MBARI) çalışan insanı Jim Barry liderliğindeki ekibin çalışmasına göre, bölgede ahtapot embriyolarının büyümesini hızlandıran ılık su kaynağı bulunuyor.

Rapora göre, Ahtapot Bahçesi'nde dişilerin yavrularını kuluçkaya yatırması, yaklaşık 22 ay sürüyor ki bu süre ahtapotların yaşadığı diğer bölgelere kıyasla çok daha kısa bir süre teşkil ediyor.

Çalışma, ‘derin deniz ısı kaynaklarının ahtapotlar ve diğer sıcak seven türler için gerekli olabileceğini ve bu habitatların çoğunun keşfedilmemiş olduğunu' açıklıyor.

ABD merkezli açık erişimli akademik bilim dergisi Science Advances'ta yayınlanan çalışma, sıcak suların inci ahtapotlarının kuluçka dönemini kısaltan bir metabolik destek sağladığını ortaya koydu.
”DERİN DENİZLERE YENİ BİR BAKIŞ”
Ekip lideri Jim Barry, Motherboard ile yaptığı görüşmede, şu açıklamalarda bulundu:
Ekip, uzaktan kumandalı dalış aracı (ROV) ile biyolog Ed Ricketts'ın da katılımıyla Ahtapot Bahçesi'ni keşfetmek için yıllarını harcadı ve 3 yıl içinde 14 kez dalış yaptı.

ROV, ahtapotların bölgede ne yaptığını anlamak için mart ayından Ağustos 2022'ye kadar her 20 dakikada bir çekim yaptı.
BÖLGE ÖLÜ CESETLERLE DOLUYDU
Çalışmaya göre; bölge, kuluçkaya yatan dişiler, ölü cesetler ve savunmasız yumurta ve yavrularla doluydu. Dişi ahtapotların, bölgenin termal kaynaklarından yararlanmak için buraya yerleştiği gözlemlendi.

Ahtapot Bahçesi'nin yaklaşık 11°C sıcaklığa ulaşması, tüm bu yolculuğun asıl sebebi oldu çünkü burada sıcaklık, 1,6°C'lik ortalama derin deniz sıcaklığının yaklaşık 10 katı daha yüksektir.

Bilim insanlarından çarpıcı keşif: Binlerce ahtapot ölmek için neden aynı noktada toplandı?
Yorum Yap