Euro’da yeni tarihi zirve! Dolar ve Euro bugün ne kadar oldu? 10 Temmuz 2024 Çarşamba döviz fiyatları

Döviz kurlarında yukarı yönlü hareketlilik sürüyor. Euro/TL 35,70 ile tüm zamanların rekorunu görürken Dolar/TL ise 32,98 ile zirveye yakın seyrediyor.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Player Alanı

Dün yükseliş eğiliminde hareket eden /, günü bir önceki kapanışın yüzde 0,6 üzerinde 32,8731'den tamamladı.

Dolar/TL tüm zamanların rekoru olan 33 lira seviyesine yakın seyrediyor.

Dolar/TL, yeni güne değer kazancıyla başlamasının ardından saat 11.20 itibarıyla 32,9840'dan işlem görüyor.

Aynı dakikalarda /TL ise rekor tazeledi. Yeni günde 35,7020 lira seviyesinde seyreden Euro/TL tarihin en yüksek seviyesini gördü.

Dolar endeksi ise şu sıralarda yüzde 0,1 düşüşle 105,1 seviyesinde bulunuyor.

KÜRESEL PİYASALAR

Dün ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın, indirimi için “daha fazla iyi veri” aradıklarını vurgulamasının ardından varlık fiyatlamalarında karışık bir seyir izlenirken, Powell'ın açıklamaları bugün de yatırımcıların odağında bulunmaya devam ediyor.

ABD Senatosu'nda Fed'in Para Politikası Raporu'nu sunan Powell, enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru sürdürülebilir şekilde hareket ettiğine dair daha fazla güven kazanana kadar politika faizini düşürmenin uygun olmayacağını belirtti.

Bu yılın ilk çeyreğine ait verilerin daha fazla güveni desteklemediğini aktaran Powell, “Ancak en son enflasyon verileri, mütevazı bir ilerleme daha gösterdi ve daha fazla iyi veri, enflasyonun yüzde 2'ye doğru sürdürülebilir şekilde hareket ettiğine dair güvenimizi güçlendirecektir.” ifadelerini kullandı.

Analistler, bugün Powell'ın Temsilciler Meclisi'nde yapacağı konuşmadan alınacak mesajların yanı sıra yarın açıklanacak enflasyon verilerinin de yatırımcıların odağına yerleştiğini söyledi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda ise Fed'in eylülde ilk faiz indirimine gitme ihtimali yüzde 77'ye gerilerken kasımda faiz indirimine başlama ihtimali de yüzde 79 oldu. Bankanın olası bir faiz indiriminin ardından aralık toplantısında ikinci kez faiz indirimine gitme ihtimali de yüzde 96 ile fiyatlanıyor.

Bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise ABD'de toptan eşya stokları verilerinin yanı sıra Powell'ın Temsilciler Meclisi'nde yapacağı açıklamaların takip edileceğini aktaran analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 105 ve 104 seviyelerinin destek, 106 ve 107'nin ise direnç olarak öne çıktığını kaydetti.

Euro’da yeni tarihi zirve! Dolar ve Euro bugün ne kadar oldu? 10 Temmuz 2024 Çarşamba döviz fiyatları